Çfarë po ndodh? Opozita regjistron anëtarët në KZAZ

Sekretari i Përgjithshëm të PD Gazment Bardhi, ka reaguar në lidhje me lajmin se Partia Demokratike ka dërguar komisioner në KZAZ. Në reagim, thuhet se  ky vendim i partive opozitare është bërë pasi kanë informacione se PS po manipulon që tani procesin zgjedhor.

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë informacion zyrtar se në KZAZ janë duke u kryer manipulime të rënda të procesit zgjedhor, që nis me regjistrim të paligjshëm të kandidatëve për kryetar bashkie. Për këtë arsye, për të dokumentuar dhe çmontuar këtë paligjshmëri, PD dhe LSI, mund të shfrytëzojnë ligjin, për të dërguar anëtarët që i takojnë në KZAZ për të provuar ligjërisht që Edi Rama nuk garanton zgjedhje legjitime, edhe kur nuk ka kundërshtarë përballë. Në ditët në vijim do të faktojmë të gjitha paligjshëmritë e kryera nga përfaqësuesit e Edi Ramës gjatë procesit”, shprehet Bardhi.

LEXO EDHE  Vrasja në Tiranë, Komiteti Shqiptar i Helsinkit: Të hetohen prokurorët dhe gjyqtarët që lanë të lirë autorët

Në bazë të ligjit zgjedhor, KZAZ ndahen në 50 përqind shumicë nga opozita dhe 50 përqind shumicë nga mazhoranca. Kjo do të thotë që në rastet kur opozita ka shumicën mund të bllokojë procesin në rastet e shkeljeve ligjore që evidentohen. Duket se kjo do të jetë edhe strategjia që do të përdoret nga opozita në kuadër të nismës së saj për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Mundësia për të pasur anëtarë në komisione krijon lehtësira lidhur me ndjekjen e procesit, evidentimin e shkeljeve dhe parregullsive, por edhe bllokimit nëse nuk reflektohet. /BN/