FOTO/ Kush është vajza nga Tropoja që humbi jetën në misionin e NATO-s

Një efektive e ushtrisë shqiptare ka humbur jetën gjatë misionit të NATO-s në Letoni, ndërsa dy të tjerë janë plagosur. Zyrtarisht, bëhet e ditur se Zarife Hasanaj humbi jetën “nga shpërthimi i disa municioneve të paplasura”. 

Efektivja që shikoni në foto është Zarife Hasanaj, e lindur në vitin 1987. 31-vjeçarja me origjinë nga Bajram Curri, vajzë e vetme, është prej vitesh është pjesë e FA xheniere.

Zarife Hasanaj

Shefi i shtabit, gjeneral Bardhyl Kollcaku, në një deklaratë për shtyp dha detaje lidhur me ngjarjen

“Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Letoni, ku Forcat tona të Armatosura janë përfaqësuar me një kontigjent në kuadër të misionit të NATOs ‘Enhanced Forward Presence’. Një grup i kontingjentit të asgjësimit të municioneve dhe lëndëve eksplozive, gjatë kryerjes së detyrës së tyre, sot në ora 9.10 (ora 10.10 me orën lokale) janë dëmtuar nga shpërthimi i disa municioneve të paplasura. Ngjarja ka ndodhur gjatë kryerjes së detyrave luftarake, në bazën e NATO-s ku ishte zhvilluar një stërvitje ushtarake e një prej aleatëve.  Nga ky shpërthim është plagosur dhe më pas ka humbur jetën Nëntetare Zarife Muharrem HASANAJ. Të plagosur kanë mbetur komandanti i kontigjentit, Major Klodian Nikolla TANUSHI dhe Rreshter Julian Xhevat KAPAJ”, tha ai.

LEXO EDHE  Studimi/ Alimehmeti jep shifrat mbi Covid-19: Për moshat nën 50 vjeç, IFR më e vogël se gripi sezonal

“Sipas informaciomeve të deritanishme, Major TANUSHI dhe Rreshter KAPAJ janë nën kujdesin maksimal të mjekëve, në bazën Camp Adazi, në Letoni. Për ngjarjen e sotme jemi në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet më të larta letoneze dhe të aleatëve tanë në mision. Në emër të Forcave të Armatosura i shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes së Nëntetares HASANAJ që humbi jetën në krye të detyrës dhe urojmë shërim të shpejtë për Major Klodian TANUSHI dhe Rreshter Julian KAPAJ. Njëherësh, në emër të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura siguroj të gjithë familjarët e efektivëve tanë në Letoni se po ndjekim me vëmendjen maksimale ngjarjen që ka ndodhur. Në këtë moment të vështirë jemi pranë cdo efektivi të Forcës së Armatosur në Letoni dhe kudo ku Shqipëria është e angazhuar në përmbushjen e misionit”, shtoi. /bn/

*(VIDEO) Kush janë efektivët e Forcave të Armatosura që kryejnë misionin në Letoni

*Efektivja e ushtrisë humbi jetën në krye të detyrës/ Reagon Rama