Protestat masive në vend, më në fund dorëzohet kryeministri dhe jep dorëheqje sëbashku me qeverinë

Kryeministri i Malit ka dhënë dorëheqjen pas masakrës së Ogossagou

Mes dhunës fisnore dhe protestave në Mali, Kryeministri Soumeylou Boubeye Maiga dha dorëheqjen me të gjithë kabinetin e tij. Publiku u tërbua nga një masakër ku u vranë rreth 160 persona nga anëtarët e një komuniteti rivale.

Katër javë pas një sulmi brutal në një fshat në Malin qendror, qeveria e udhëhequr nga Soumeylou Boubeye Maiga  dha dorëheqjen tek presidenti i vendit, Ibrahim Boubacar Keita.

“Presidenti pranon dorëheqjen e kryeministrit dhe të anëtarëve të qeverisë”, tha në një deklaratë të enjten zyra e presidentit.

Pasardhësi i Maigës “do të emërohet shumë shpejt” pas konsultimeve midis “të gjitha forcave politike”, thuhej në deklaratë.

Zyra e Keita nuk përcaktoi arsyet për dorëheqjen e Kabinetit. Megjithatë, lëvizja vjen një ditë pasi ligjvënësit diskutuan mbi një mocion të mundshëm të mosbesimit në qeveri, me kundërshtarët e Maigës duke kritikuar qeverinë për dështimin e çarmatosjes së milicive islamike dhe për të frenuar dhunën në kombin sahariane.

Al Kaeda dhe luftërat fisnore

Mali është përballur me trazirat që nga rebelimi i vitit 2012 nga ana e popullit Tuareg dhe aleatëve të tyre xhihadistë. Në përgjigje, Franca dërgoi trupat e veta për të frenuar kryengritjen në vitin 2013, duke çuar në një marrëveshje paqeje në 2015. Të dy kryeministri Maiga dhe presidenti Keita kanë lënë zotimet për të sjellë nën kontroll milicitët e mbetur, por rajonet e mëdha të vendit mbeten të paqëndrueshme kjo ditë.

LEXO EDHE  Lajmet e rreme mbi koronavirusin

Muajin e kaluar, militantët xhihadistë vranë të paktën 23 ushtarë në një bastisje në një kamp ushtrie në fshatin qendror të Dioura. Sulmi u pretendua nga një grup i quajtur Grupi i Al Kaedës për Mbështetjen e Islamit dhe Muslimanëve (JNIM). Shumë nga anëtarë të saj vijnë nga një fis i quajtur Fulani.

Fulanis tradicionalisht barinj, të mbyllur në një rivalitet të gjatë me grupin etnik Dogon, i cili fokusohet tek gjuetia. Më pak se një javë pas sulmit të Dioura, anëtarë të dyshuar të bashkësisë Dogon kryen një masakër në një fshat të Fulanit, Ogossagou Peulh, duke vrarë 160 njerëz në ndëshkim të dukshëm. Gratë shtatzëna, fëmijët dhe të moshuarit ishin ndër viktimat.

Dhuna nxiti protesta anti-qeveritare në kryeqytetin e Bamakos më parë këtë muaj.

Autoritetet Malian kanë arritur të arrestojnë pesë persona të dyshuar për përfshirje në masakër.