Anglia ‘pushton’ Europën, Chelsea dhe Arsenal kualifikohen në gjysmëfinale

Dominimi i skuadrave të Premier Leagues po vazhdon edhe në Europa League.

Dy skuadrat londineze ajo e Chelseas dhe Arsenalit kanë siguruar kualifikimin në gjysmëfinalen e kompeticionin të dytë më të rëndësishëm në rangun individual.

Chelsea ka arritur të fitojë 4-3 përballë Slavia Pragues, ndërsa golat për vendasit u shënuan nga Pedro (5’ dhe 27’) dhe Oliver Giroud (17’).

Ndërsa për skuadrën çeke realizuan Soucek (26’), Petr Sevcik (51’ 53’).

Në krahun tjetër, Arsenal nuk i dha asnjë mundësi skuadrës së Napolit të cilën e mposhti edhe në Itali me rezultatin 1-0.

LEXO EDHE  Klasikja gjermane sfidë për titull, Dortmund dhe Bayern “përplasin brirët”

Golin e vetëm në këtë takim e realizoi sulmuesi francez, Alexandre Lacazette, nga goditja e dënimit.

Pas Liverpool dhe Tottenham në Ligën e Kampionëve, rrugëtimin në Europë po e vazhdojnë edhe dy skuadrat londineze të Arsenalit dhe Chelseas.