Duka prezanton Rejën, italiani zbulon prapaskenat: Telefonata dhe batuta me Taren

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, ka prezantuar para mediave trajnerin e ri të Shqipërisë, Edi Reja. Numri një i Federatës shpreson që skuadra të kthehet në rrugën e mbarë. Pas urimit të rastit nga presidenti Duka, fjalën e ka marrë trajneri Edi Reja.

“Përshëndetje të gjithëve, shpresoj të kemi një bashkëpunim të mirë. Shpresoj të kemi një marrëdhënie të mirë me shtypin. Dua të falenderoj presidentin Duka që besoi me mua.

“Jemi takuar pas ndeshjes me Turqinë dhe erdha të shoh disa lojtarë. Nuk ishte eksperiencë e mirë, pasi Shqipëria humbi. Ekipi nuk ishte në kushtet maksimale.

Çfarë ju bindi të nënshkruani dhe objektivi juaj?

Nuk nënshkruaj më shumë se një vit në asnjë punë. Kam kontratë deri në nëntorin e 2019. Kisha mundësi të trajnoj në Itali, por thashë se nuk do të drejtoj më një klub vetëm kombëtare. Nëse do më vinte një kombëtare do e merrja në konsideratë. Takova Duka dhe folëm. Më pas, ai më mori në telefon dhe më tha nëse do të doja të merrja Shqipërinë. Më vjen keq për Panuccin që nuk i shkoi mirë, më ka qëlluar dhe mua në karrierën time të gjatë të mos shkojnë gjërat si duhet. Jam i kënaqur për këtë eksperiencë, pasi nuk është njësoj si në kombëtare si në klub. Më duhet të ndjek lojtarët dhe t’i përzgjedh. Objektivi im është të jap maksimumin tim. Nuk jam një person që premtoj shumë dhe them se do bëj namin. Do mundohem të bëj maksimumin tim dhe aq.

Keni bashkëpunuar me Taren për shumë vite, ke marrë ndonjë këshillë nga ai?
Igli Tare më telefonoi dhe më tha: ‘Çfarë bën në shtëpi, shko me vrap’. Do të flas dhe me të kur të shkoj në Romë. Atje është dhe Strakosha që e kam përzgjedhur unë kur isha atje, pasi e kam ndjekur që fëmijë kur erdhi dhe e pranova. Do e takoj kur të jem atje.

LEXO EDHE  “Shko në shtëpi, k**vë e vogël”/ Ibrahimoviç sherr edhe me trajnerin e skuadrës kundërshtare

Çfarë duhet të bëjë Shqipëria për të përsëritur veten?
Më pëlqen të ndërtoj një ekip që sulmon dhe agresiv. Kjo është filozofia ime dhe nuk ndryshon pavarësisht rezultatit. Kjo varet dhe nga grupi që ke në dispozicion. Kur je në kombëtare nuk i ke lojtarët gjatë gjithë kohës dhe duhet t’i kuptosh shpejt situatën.

Për Dukën

Pjesa financiare, pse zgjedhja ishte një trajner ekspert? 

Ekipi kombëtar është krenaria më e madhe që kemi. Mendoj se kemi bërë zgjedhje të mirë që besoj se do të na japë atë që kemi nevojë. Një trajner ekspert. Kemi lojtarë të mirë që luajnë në liga të mira. Besoj se kemi nevojë për motivim dhe zoti Reja i ka të gjithë këta mundësi.

Reja: Pjesa financiare nuk ka ndikuar tek unë. Kam filluar të luajë që 18 vjeç dhe nuk kam ndalur. Nuk kam ardhur për pjesën financiare, por të bëj mirë.

Pse keni zgjedhur një kombëtare për një kontratë afatshkurtër? 

E nisa me projekt të shkurtër, pasi nëse gjërat nuk shkojnë mirë për të dyja palët pse të vazhdojmë. Nëse gjërat shkojnë mirë atëherë i zgjasim bashkëpunimin. Ne duam të kualifikohemi në Europë. Objektivi ynë primar është të bëjmë mirë në sfidat e ardhshme. Kjo është primare dhe jo kontratat e mia.

Keni luajtur gjithmonë me 3 lojtarë në qendër, na thoni diçka për skemën?
Kam parë skuadrën që luajti me 4. Nëse luajmë me 3 duhet të kemi siguri. Duhet të shoh më nga afër lojtarët dhe t’i shoh dhe karakteristikat nga afër. Unë kam luajtur gjithmonë ashtu, por duhet parë nëse do të kemi lojtarët e duhur për ta bërë.

Nuk duhet ta transformoj shumë filozofia, por do e shohim. Kam parë që dhe De Biasi e ka bërë disa herë ka luajtur me 3.