Abuzimet e Veliajt, eksperti publikon shifrat/ Sfidon Lalin dhe Fugën me një…

Pano Soko, ekspert i ekonomisë, i cili pak ditë më parë publikoi shifrat e abuzimeve me fondet nga Bashkia e Tiranës së drejtuar nga Erjon Veliaj, ka vijuar edhe sot me denoncimet, ndërsa ka ftuar kryebashkiakun në një debat publik.

Përmes një komenti në rrjet, duke iu drejtuar Endri Fugës, këshilltar i Edi Ramës, Soko shkruan meqënëse te portali yt ke ngritur hipotezën e vërtetësisë së shifrave të përdorur nga unë tek Adi Krasta, atëherë do të të sqaroj dy gjëra të thjeshta dhe do të të bëj dhe një ftesë.

“E para, çmimet që unë paraqita në emision, janë lehtësisht të gjetshme në treg. Janë lehtësisht të verifikueshme, sa kushton 1 m2 çakull, 1 m2 stabilizant, 1 m2 binder apo tapet., sa kushton gërmimi, kanalizimet etj.. Mjafton të punosh në treg dhe do s’do i mëson. E pra, unë i di nga eksperienca e punës.

E dyta, shifra e paraqitur në buxhetim (pra e famshmja 2.9 milionë USD ose 302’583’215 Lek të reja) e gjen lehtësisht tek PBA 2019-2021 dokumenti zyrtar i Bashkisë miratuar në mbledhjen e Këshillit Bashkiak.

LEXO EDHE  Rama dërgon fshehtas Ruçin dhe Ballën në Bruksel, 1 ditë para vendimit për negociatat

Tani, për fatin tuaj të keq, ka dhe budallenj si puna ime që i hyjnë dhe e lexojnë relacionin e PBA… të gjithin, deri në fund (se që ta dish ti, ndërtimi i kësaj rruge ishte lënë aktiviteti i fundit fare i kapitullit..në faqen 15). Në koment po të nxjerr faqen e Programit Buxhetor, atë që Adi e nxorri për publikun.

Kjo për të sqaruar paraprakisht.

Gjithsesi, nëse ti vazhdon të kesh dyshime, unë të ftoj ty, merr dhe Erionin, Maznikun, drejtora e kë të duash dhe dalim në një debat publik, në studio, në panel, apo në shesh zgjidheni ju, marrim dhe tabelën e Adit dhe i bëjmë bashkë aty llogaritë, në sy të gjithë njerëzve. Dhe të shohim kush ka të drejtë.

Ju të gjithë, unë një i vetmi. Jam i gatshëm”, shkruan eksperti i ekonomisë, Pano Soko.