(VIDEO) Protestuesit largohen nga Drejtoria e Policisë së Tiranës

Përditësuar  

Loading...

LIVE

LIVE – Ne luftojmë për një kauzë të drejtë, për një qeveri të çliruar nga krimi dhe zgjedhje të lira. Klika e krimit e bërë njësh me qeverinë do të shembet nga themelet! #ShqiperiaSieuropa

Gepostet von Partia Demokratike e Shqipërisë am Donnerstag, 21. März 2019

Zhvendoset serish protesta. Protestuesit jane larguar nga ambjentet e Drejtorise se Policise se Tiranes, pasi ish-deputetet e opozites kane dale nga DVPT. Per gazetaret, Monika Kryemadhi tha se “jemi këtu dhe s’do ndalojnë derisa te lirohen 14 te ndaluar te mitur”. Protestuesit jane zhvendour per te selia e PD-së, ku Edi Paloka mbajti fjalimin mbylles se protestes qe zgjati mbi 5 ore.

***

Deputete te opozites te DVPT

(14:15) Ish-deputete te opozites Monika Kryemadhi, Flamur Noka si dhe Gazmend Bardhi jane futur ne ambjentet e brendshme te DVPT. Protesta u zhvendos para drejtorise se policise, per te ekrkuar lirimin e te ndaluarve ditët e fundit per shkak te protestave ne kryeqytet.

(13:30) Zhvendoset protesta

Protestuesit jane zhvendosur nga parlamenti drejt Drejtorise se Policise se Tranes, ty ku janë dërguar protestuesit e ndaluar ditët e fundit per shkak te protestave.

Pas kesaj, makina te policise jane pare te zhvendosen nga parlamenti për tu vendosur para drejtorise se policise, aty ku pritet te mberrijne protestuesit.

Policia ka vendosur kordon para hyrjes së DVPT.

“Lironi vëllezërit tanë”, kanë thirrur në korr protestuesit.

***

Ish-deputete te opozitës dhe disa prej protestuesve para parlamentit, janë ulur këmbëkryq ne rruge ne hyrjen para parlamentit.

***

(Ora 12:15) Disa te lenduar

Disa protestues dhe efektive policie kane marrë lëndime gjatë përplasjeve fizike.

Nje vajze i kane rene te fiket

***

LEXO EDHE  Basha i përgjigjet sërish Ramës: Ja kur do të futemi në zgjedhje

(Ora 11:45) Cahet kordoni

Tjetër përplasje në protestën që po zhvillohet para parlamentit. Protestuesit kanë arritur të çajnë për disa momente kordonin me efektivë policie të vendosur para hyrjes së parlamentit.

Megjithatë, disa sekonda më vonë, policia ka rivendosur sërish kordonin.

Ka pasur disa tentativa për të çarë kordonin.

 

****

(Ora 11:30)  Policia thirrje protestuesve: Ruani qetësinë!

Policia u ka bërë thirrje me megafon protestuesve për të ruajtur qetësinë. “Ruani qetësinë veprimet që po bëni përbejnë vepër penale”, janë thirrjet që Policia lëshon me megafon herë pas herë.

Ndërkohë, situata duket se është qetësuar. Nuk ka pasur më përpjekje nga ana e protestuesve për të çarë kordonin e Policisë para hyrjes për në parlament.

***

(Ora 11:15)Sërish përplasje

Protestuesit kanë tentuar të çajnë kordonin me policë të vendosur para hyrjes kryesore të parlamentit.

Në vendin ku po zhvillohet protesta janë hedhur tymuese dhe shashka.

Të paktën një prej protestuesve ka pësuar lëndime fizike.

***

Përplasje mes policisë dhe protestuesve (VIDEO)

Sërish tensione në protestën e sotme që po zhvillohet përpara Kuvendit.

Pak minuta më parë është zhvilluar një përplasje mes forcave të policisë që janë vendosur para hyrjes së parlamentit dhe protestuesve.

Më herët, ka pasur përplasje në krye të rrugës te “Pedonalja”, ku policia kishte bllokuar rrugën dhe lejonte vetëm kalimin e deputetëve për të hyrë në Kuvend. /BN/

Loading...
Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here