Fërgesa Tironse/ Si të përgatisni gjellën verore shpejt dhe lehtë (VIDEO)

Gatimi më i shpeshtë në shtëpitë tona gjatë verës është fërgesa dhe kjo është një mënyrë për ta gatuar atë shpejt.

Përbërësit
• 3 kokrra domate
• 5 spec jeshil
• 2 thelpinj hudhër
• 5 lugë gjelle gjizë
• 3 kokrra vezë
• kripë
• piper i zi
• piper i kuq
• 2 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja
1. Skuqni specat në një tigan të thellë me vajin e ullirit.
2. Pasi të jënë zbutur pak shtojini 2 thelpi hudhër dhe pak kripë
3. Më pas shtoni domatet e prera në kubikë dhe të qëruara nga lëkura, piper të zi, piper të kuq.
4. Shtoni gjizën dhe përzijeni. Më pas shtoni vezët, me ngadalë në mënyrë që të mos priten nga nxehtësia.
5. Shërbejeni të ngrohtë.

LEXO EDHE  Fiksimi me magjitë dhe origjina hebreje, të pathënat për Hitlerit