Deputetja e PD kujton 20 shkurtin 1991/ Isha 10 vjeç, por…

Deputetja e PD-së, Oriola Pampuri, ka kujtuar përmes një postimi në rrjetet sociale rrëzimin e bustit të diktatorit, Enver Hoxha.

Megjithëse në atë kohë ajo ishte vetëm një fëmijë 10 vjeç, Pampuri sot një prej ligjvënëseve të Kuvendit të Shqipërisë, shkruan se ka qenë prezente në sheshin Skenderbej, bashkë me familjen e saj.

Familjarisht ishim në shesh, unë dhe im vella ishim të vegjël unë 10 vjec e ai 6 vjec, qendruam me prinderit e dajat deri sa statuja e diktatorit u lidh me litar, por ne këtë moment njeri nga prinderit na nisi për në shtepi, duke qenë që e kishim afer, aty diku tek afër Pazarit të Ri, bëmë pak rrugë e kembëngulnim të qendronim. Ndoshta edhe pse femijë, urrejtja që kishim mbartur nga gjyshi për komunizmin në mënyrë të pandergjegjëshme na bente euforike edhe pse në atë moshë”, shkruan Pampuri.

Postimi i Pampurit

20 Shkurt 1991,dita kur studentët dhe Dr Berisha u prinë shesheve, dite e madhe për Shqiptarët e Shqiperinë, por e paharrueshme dhe për mua.

Familjarisht ishim në shesh, unë dhe im vella ishim të vegjël unë 10 vjec e ai 6 vjec, qendruam me prinderit e dajat deri sa statuja e diktatorit u lidh me litar, por ne këtë moment njeri nga prinderit na nisi për në shtepi, duke qenë që e kishim afer, aty diku tek afër Pazarit të Ri, bëmë pak rrugë e kembëngulnim të qendronim. Ndoshta edhe pse femijë, urrejtja që kishim mbartur nga gjyshi për komunizmin në mënyrë të pandergjegjëshme na bente euforike edhe pse në atë moshë.

LEXO EDHE  17-vjeçarja shqiptare denoncon babain e saj për përdhunim

Pas hedhjes së bustit, pasdite pranë tij u dogjen veprat e diktatorit, prinderit e dajat e mi ishin atje, edhe pse s’kishin ç’të digjnin, pasi në familjen tonë është refuzuar çdo libër apo bust i diktatorit, gjithsesi ndihmonin të tjerët…… Kështu e mbaj mend une atë ditë, sot kam kujtimet, ndjeshmerinë dhe të gjitha mundësitë të qëndroj deri në fund për largimin e diktatorit Rama. Që pergjegjësia të jetë më e madhe, e që historia të mos përseritet nuk duhet të harrosh të shkuarën.

Para 28 vitesh ndodhi ndryshimi i madh se qindra mijra qytetarë rezistuan deri në rrëzimin e shtetit monist, sot 28 vjet me pas klika komuniste në pushtet me tentakulat e shtrira tek oligarkët të cilët janë pjesë e klikës komuniste, duhet të kenë përfundimisht të njëjtin fund.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here