Basha: Jemi të lumtur për ju, por Shqipëria s’mund të festojë se ky Kuvend është i kapur nga krimi

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka marrë fjalën sot në Kuvend duke uruar kreu e Maqedonisë së Veriut për arritjet. Por, ai nuk ka nguruar të rikthejë vëmendjen në krizën politike në Shqipëri.

Fjala e Bashës:

Aksidenti tragjik natës së djeshme e ka tronditur thellë popullin shqiptarë dhe të Maqedonisë së Veriut. Dua ti drejtohem familjarëve të viktimave, në emrin tim dhe Partisë Demokratike. Ngushëllime edhe ju zoti Xhaferi!

Zonja dhe zotërinjë me të vërtetë momenti i antarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, është një moment i vecantë. Ndaj, është meritë e madhe e të gjithë faktorit politik e fqinjit tonë dhe Shqipërisë që nuk u lëkund asnjëherë nga prioritetet shqiptare. Shqiptarët janë kombi më pro-europian dhe amerikanë në të gjithë botën. Ndaj me lejoni të konfirmoj edhe një herë vizionin e PD, ku cështja kombëtare e shqipërisë për Maqedoninë në NATO dhe Kosovën të njohur nga e gjithë bota, si ylli polar,’ u shpreh Basha.

LEXO EDHE  E përplas AUDI, gruaja në gjendje të rëndë

‘Ky Kuvend ështe kapur duke vjedhur. Duhej të ishte zgjidhur, por këta janë kapur në flagrancë duke vjedhur qytetarët më të varfër të Europës. Këtë e tregoi Zëri i Amerikës dhe ghjithë bota. Kjo qeveri dhe kt Kryeministër ka vjedhur studentët, të pamundërit, banorët e Unazës së Re, cdo qytet madje edhe votat’, shtoi kreu i PD-së.