Qeveria pakt me krimin/ Rama ra nga gracka e Fb në prehërin e Dritan Dajtit

Ka shkaktuar një tërmet të vërtetë vendimi i pesë gjyqtarëve të Apelit për t’i mundësuar Dritan Dajtit gjykim të shkurtuar, i cili e çon atë në një dënim maksimumi 25 vite burg për vrasjen e katër policëve në vitin 2009 në Durrës.

Ishte shuplaka e rradhës ndaj drejtësisë dhe qeverisë së kapur fort me krimin, por kjo e fundit nuk ka ende asnjë reagim. Asnjë fjalë nuk është thënë deri më tani nga kreu i qeverisë Rama, kur llogaritë e tij në rrjetet sociale janë mbushur me propagandë për zhvillimin e vendit, për rastin ‘Dajti’ ka zero përgjigje.

E megjithatë, të shumtë kanë qenë komentuesit të cilët i kanë tërheqeu vëmendjen kryeministrit. Ndërkohë, është ish-kryeministri Berisha ai që ka reaguar për heshtjen e Ramës dhe grackën në të cilën është futur qeveria.

Postimi i Berishës

Facebooku si gracka ku Edvini ra haptas ne prehrin e mikut te tij Dajti!

Te dashur miq, vendimi i heqjes se kater denimeve me vdekje serial killerit Dritan Dajti, vrasesit te kater oficereve te policise shokoi shoqerine shqiptare. Kundrejt reagimit te revoltuar denues te fuqishem te mediave, opozites dhe opinionit publik, qeveria, ne ujdi me vrasesit serial me toga te zeza, heshti ndaj ketij vendimi dhe 48 oret e para beri sikur asgje nuk kishte ndodhur. Nen presionin e komunitetit nderkombetar dhe opinionit publik, 50 ore pas vendimit famezi, dolen fytyrnxire per ta denuar aktin Vasal Lleshaj dhe ndrikull Gjonaj. Ndersa kreu i meduzes, Edvini, urdheruesi i vendimit nuk ka thene direkt per kete ngjarje tronditese asnje fjale dhe kjo eshte nje vetakuze e vertet.

Sikunder veteakuze tjeter e rende eshte reagimi i Edvinit ne FB e tij ndaj komentit te nje qytetari, i cili arriti ti çjerre masken dhe te nxjerre lakuriq lidhjen e tij me Dritan Dajtin.

Keshtu, ne komentin e tij ne FB e Rames komentuesi duke ditur njohjen dhe miqesine e Edvinit me Dritan Dajtin dhe ndihmen qe i dha me vendimin kriminal i shkruan:

“Të fala Dritan Dajtit! Hahah del krimineli për vrasje të katërfishtë nga burgu dhe ti thua që s’kam timonin e drejtësisë. Hahahah për çfarë erdhe në pushtet apo për të bërë llaç edhe tulla?”, shkruan ai.

LEXO EDHE  Gazment Bardhi i kërkon Ramës t’i përgjigjet 3 pyetjeve për Agim Kajmakun e Vorës

Ka mjaftuar ky koment hosten qe Edvini te heqe masken dhe me reagimin e tij te demaskoje veten. Keshtu Edvini reagoi ndaj ketij komenti me nje pergjigje qe është dhe reagimi i tij i parë pas vendimit qe ai vet ka pregatitur dhe diktuar ne sallen e gjyqit per serial killerin Dajti.

Ne kete reagim prej 92 fjalesh, Edvini ne asnje rrejsht te vetem, ne asnje fjale te vetme nuk permend direkt apo indirekt me aludim emrin e mikut te tij Dajti, nuk permend as dhe krimin makaber te Dajtit, vrasjen e kater policeve, as dhe vendimin kriminal me te cilin ne zbatim te porosive te tij u ekzekutuan per se dyti nga vrases me rroge te veshur me toga te zeza kater martiret e rendit dhe sigurise te qytetareve.

Ne pergjigjen e tij Edvini shkruan tekstualisht:

“Mos u zgërdhi shumë se na këput ndonjë nerv e të mbetet goja kantato! Timonin e drejtësisë ky sistem ia jep pushtetit gjyqësor dhe ia ndalon me Kushtetutë e me ligj qeverisë, që ta marrësh vesh zotrote, ndërsa qeveria dhe unë kemi ndërmarrë reformën më të thellë të drejtësisë, pikërisht që të pastrohet sistemi nga fundërrinat që e morën peng 30 vjet. Ky proces ka nisur dhe do kërkojë mundimin e kohën e vet, kështu që fute gjuhën brenda dhe mblidhi buzët e shqyera vesh më vesh, se shtet bërja s’është llaf goje”.

Miq, siç shihni ne pergjigjen e tij, Edvini nuk shpreh asnje denim per aktin, as dhe vendimin konkret te heqjes se kater denimeve per jete vrasesit serial Dajti. Ndonese komentuesi shkruan haptas :” bej te fala Dritan Dajit hahaha, del krimineli per vrasje te katerfishte nga burgu”, Edvini pergjigjet sikur nuk behej fjale njeri konkret pra direkt mikun e tij as dhe per vendimin konkret qe tronditi mbare shoqerine shqiptare por natyrisht gezoi ate.

Prandaj dhe mund te themi se Facebooku ishte gracka ku shpirti katran i Edvinit lidhjet e tij me Dajtin u kapen si laraska. sb