I kërkuar nga Interpoli, arrestohet në Pescara shqiptari

Për vite të tëra, ai ka jetuar në Francë dhe pavarësisht një urdhër-arresti ndërkombëtar, nuk e ka penguar atë të udhëtojë nëpër Evropë.

Sipas mediave italiane, bëhet fjalë për një 54 vjeçar shqiptar, i cili u arrestua natën e kaluar në aeroportin e Pescaras, pasi u identifikua nga policia kufitare.

Në vitin 2015, ai u dënua me 5 vite burg për mashtrim nga Gjykata e Tiranës.

Mediat italiane shkruajnë se ai arriti në Pescara pasi fluturoi nga Brukseli me familjen e tij për të vizituar disa të afërm në në L’Aquila.

LEXO EDHE  Mësimi i alternuar/ Fico: U detyruam nga niveli i rrezikut, Mehmeti: Qeveria ka dështuar

Burri që jeton në Francë dhe mban një pasaportë shqiptare dhe një leje të vlefshme për të qëndruar në Francë. Identifikimi i tij është bërë nëpërmjet fotografive të siguruara nga Interpoli.

Pasi është arrestuar, shqiptari është shoqëruar për në burgun në Pescara, në dispozicion të gjykatës së apelit të Aquila për fillimin e procedurave të ekstradimit.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here