29 të vdekur pas përmbysjes së një anije në liqenin Vittoria

Onlookers observe the scene as Ugandan police carry away the bodies of victims of a boat which capsized in Lake Victoria near the capital, Kampala, Uganda Sunday, Nov. 25, 2018. Police say dozens died when the boat, which was carrying more than 90 passengers on a pleasure cruise, capsized Saturday evening. (ANSA/AP Photo/Stephen Wandera) [CopyrightNotice: Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.]

Të paktën 29 persona kanë vdekur natën e kaluar pas përmbysjes së anijes me të cilën ata udhëtonin, në ujërat e liqenit Vittoria në Kampala, Uganda.

Lajmin e ka bërë të ditur policia duke precizuar që gjatë operacionit janë shpëtuar 27, duke saktësuar se në bondin e anijes në momentin e përmbysjes ishin rreth 90 pasagjerë, gjë që të bën të mendosh se bilanci i viktimave është më i madh.

Sipas zëdhënësit të policisë anija ishte shumë e dëmtuar dhe nuk kishte licencë lundrimi. Pavarësisht kësaj vazhdonte të transportonte pasagjerë, të cilët bëni shëtitje turistike në liqen, shumë i populluar mbi të gjitha nga të rinjtë gjatë fundjavës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here