Nuk tha asnjë fjalë për komandon e masakres në Bllok, Olta Xhaçka poston foton e…

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ditën e sotme ka tërhequr vëmendjen me një foto të publikuar në profilin e saj në Instragram.

Xhaçka ka postuar foton e një ushtarakje simpatike, të cilën e ka cilësuar edhe si foton e ditës.

Ndërkohë që pas ngjarjes së rëndë në zonën e ish-bllokut në Tiranë ku vdiq 1 person dhe u plagosën 2 të tjerë , Ministria e Mbrojtjes dhe Xhaçka nuk reagoi edhe pse dyshohet se autori i vrasjes është komandoja Meviol Bilo.

Kush ishte Mevjol Bilo?

Meviol Bilo apo sic e therrasin kolegët e tij Joli, i dekoruar dhe vlerësuar me nota maksimale disa herë nga shteti shqiptar e aleatet si dhe nga SHBA-ja për një mision sekret në vitin 1998 në zonën mes Malit të Zi dhe Kosovës për marrjen e CD-ve të avionit vëzhgues të rënë në këtë zonë malore! Është njëri nga 30 themeluesit e Forcave Speciale Shqiptare i cili ka marrë pjesë në misione paqeruajtëse në Republiken e Chadit në Afrikë, Irak e Afganistan!

I stërvitur nga forcat speciale amerikane “Green Berrets” dhe më pas pjesë e një kompanie luftarake shqiptare “Eagle” 1,2,3 e vazhdim krah forcave speciale amerikane e britanike në zona të nxehta të luftimeve në Afganistan, ku në një nga këto misione humbi jetën edhe oficeri Feti Vogli! Sipas burimeve nga Ushtria, Meviol Bilo është specialist xhenio, zhytje, qitje, etj dhe ka qenë pjesëtar i kompanisë së parë antiterrorr në Forcat e Armatosura! Përshkruhet si djalë punëtor, i përkushtuar, i drejtë dhe shumë i qetë! I pa skeduar ndonjëherë nga Policia!

Kujtojmë se Mevjol Bilo , baba i dy fëmijëve, punonte edhe si truprojë pas orarit të punës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here