Sekreti “shpëtimtar” i vajit të ullirit, ekstra të virgjër

Ka një arsye pse vaji i ullirit ekstra i virgjër është i mirë për zemrën dhe shëndetin kardiovaskular, pasi sjell rritjen e përgjithshme të një proteine ​​në gjak – të quajtur ApoA-IV – e cila mban në gjirin e saj trombocitet, qelizat që parandalojnë gjakderdhjen, por që mund të çojnë edhe në trombit (bllokojnë qarkullimin e gjakut) dhe në këtë mënyrë shkaktojnë infarkt apo goditje.

Kjo është zbuluar nga një studim i publikuar në revistën Nature Communications. Nivelet e ApoA-IV në gjak rriten me gëlltitjen e ushqimeve që përmbajnë yndyrna të pangopura të tilla si, saktësisht, vaj ulliri ekstra-virgjër.

LEXO EDHE  Studimi shqetësues që pakëson shanset e efikasitetit të vaksinës anti-COVID

Ekspertët kanadezë të spitalit “St Michael” në Toronto tregojnë se ApoA-IV zvogëlon aftësinë e trombociteve për agregate dhe formimin e closteve të gjakut, të rrezikshme këto, pasi mbyllin arteriet.

Studiuesit kanë zbuluar mekanizmin e saktë me të cilin molekula lidh receptorin mbi trombocitet dhe parandalon bashkimin e tyre. Mekanizmi është i rëndësishëm për shkak se është edhe mbrojtës për formimin e “cont Hemming”, pllakave të arteriosklerozës, sepse edhe ky proces është i lidhur me funksionin e trombociteve.

Sipas ekspertëve, zbulimet e reja të ApoA-IV mund të çojnë në krijimin e terapive të reja parandaluese dhe mbrojtëse për shëndetin kardiovaskular.


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here