Komentuesit e bombardojnë Ramën  me fakte: Ja pse po mashtron sërish!

Dje ministri Arben Ahmetaj, mbajti një konferencë shtypi për mediat, ku deklaroi me pompozitet se papunësia në vendin tonë kishte rënë në nivel historik. Pavarësisht nga reagimet e shumta në media dhe rrjetet sociale ku argumentohej, se kjo “ulje” e papunësisë kishte të bënte vetëm me fenomenin e eksodit masiv të qindra mijë shqiptarëve jashtë vendit (pikërisht ata që janë të aftë për punë), kryeministri Edi Rama sot është mburrur në faqen e tij në Facebook, me këtë “arritje të madhe”.

“INSTAT nxori dje shifrën e re të papunësise dhe pa pasur as më të voglën vetëkënaqësi, sepse sfida mbetet e jashtëzakonshme e komplekse – duke filluar nga domosdoshmëria për ta ulur më tej papunësine, tek nevoja për të rritur mbrojtjen e punonjësve si edhe objektivi ambicioz që pagat e ulëta të rriten gjithashtu – qëndron sidoqoftë fakti i pamohueshëm që në drejtim të punësimit vazhdon vit pas viti një kthesë themelore drejt një të nesërmeje shumë më të mirë se sa e sotmja” mburret sot në faqen e tij në Facebook Edi Rama.

Por ja çfarë i shkruajnë disa nga komentuesit kryeministrit, për këtë çështje, duke i treguar përvoja personale dhe fakte se ai sërish, po mashtron:

Antonela Zotkaj: Ja ku jam shembulli konkret qe me hoqet te drejten e profesionit per tekat partiake te drejtoreshes se arsimit.
Habitet dhe pinokun me genjeshtra te tilla! E di qe nuk e pranon qe ma keni bere borxh se helbete ashtu ju takon.
Sipas udhezimit te ministres duhet te isha punesuar patjeter, por drejtoresha e emeruar prej jush i ka hedh ne plehra udhezimet e mash!
Nuk di ku i sajoni keta grafiket.
Vetem realitet nuk jane!
Te genjejne te mashtrojne drejtoret bejne dallavere dhe ti nuk i di!

Artur Denisa Bullari: Po ato qe ikin nga shqiperia me pashaport ,si i vlersoni te punesuar ne emigrim?? Apo nuk i konsideroni fare??

Cris Johns: Aman mos..para ca ditesh Doli lajmi qe ka ren nr i vrasjeve! Iken 10 veta.. Sot pa punesia..shikoje per 10 ditet e ardhshme..njerzit ne grev qe ska pune..

Erald Begteshi: Pjesa me e madhe e figurave të kualifikuara po ikin nga Shqipëria, ose në okazionin e pare ikën përgjithmonë. INSTAT mban vetem llogarinë e të punësuarve nëpër call center.

Toni Lata: Jam shumë kurioz të di: nëse ti vete i beson me të vertete këto shifra Z. Kryeministër??!

Klodi Delilaj: Gjysma e shqiptarëve janë jashtë në emigrim dhe ata që kanë ngelur punojnë në call center.

Roland Shani: Ti s’ke më njerëz në Shqipëri.

 

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here