Gjyqtari i 340 milion lekëve kërkon lirinë: Kam tumor në kokë

I burgosur prej dy muajsh nën akuzën e korrupsionit, gjyqtari Shkëlqim Miri, të cilit iu gjetën 340 milion lekë në shtëpi ka kërkuar sërish lirinë në Gjykatën e Krimeve të Rënda.

Miri pretendon se është i sëmurë nga një tumor, ndaj ka kërkuar të lirohet, duke deklaruar se i rrezikohet jeta në qelinë e burgut. Kërkesa është depozituar nga Ardian Visha, avokati mbrojtës i gjyqtarit, i cili shprehet se, “gjyqtari Miri është në gjendje të rëndë dhe tashmë është shtruar në një spital privat”, shkruan shqiptarja.com. Për këtë arsye, Gjykata e Krimeve të Rënda ka caktuar dy ekspertët për të vlerësuar gjendjen e tij shëndetësore.

Ekspertët e mjekësisë ligjore kanë kërkuar edhe një javë kohë për të kryer ekzaminimet për gjyqtarin Shkëlqim Miri. Gjyqtari i gjykatës së Apelit në Tiranë u arrestua në 10 nëntor me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, me akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe korrupsionit pasiv.

Prokuroria kishte vënë në hetim gjyqtarin pas dyshimeve se kishte marrë ryshfet 20 mijë euro për të liruar nga burgu Gentjan Dodën, i dënuarin për dy vrasje në vitin 1997. Vetë gjyqtari ka deklaruar se paratë ishin një pjesë të një të afërmi për blerjen e një prone dhe pjesa tjetër për mbulimin e kurimeve për shkak të tumorit në tru.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here