Hurma arabe dhe përfitimet shëndetësore të frutit “magjik”

Hurmat arabe sjellin shumë përfitime shëndetësore. Ato ndihmojnë për të reduktuar në anemi, hipertension, kolesterol të lartë.

Në aspektin shëndetësor dhe ushqyes, hurmat konsiderohen si frutat më të shëndetshme në planet. Ky frut tretet shpejt dhe ju mban të ngopur. Ato janë pasur me fibra natyrore, të cilat janë parësore në funksionimin e duhur të zorrëve.

Sheqeri natyral që posedon hurma, është alternativë e mirë kundër konsumit të sheqerit të zakonshëm. Ky frut është shumë efektiv në trajtimin e anemisë, hipertensionit, kolesterolit dhe sëmundjeve tjera, madje edhe kancerit. Personat anemik duhet të hanë sa më shumë të jetë e mundur sepse janë një burim i shkëlqyer i hekurit. Rekomandohet gjatë pubertetit dhe tek gratë shtatzëna.

LEXO EDHE  Qeshni me lot/ 10 ide të çmendura se si të mbroheni nga shiu kur nuk keni çadër

Përveç kësaj, ky frut ndikon në uljen e kolesterolit dhe forcon zemrën. Ato ndalojnë edhe diarrenë pasi që janë të pasura me kalium. Konsumi i rregullt i hurmave rregullon funksionin e zorrëve. Kjo ndihmon që ushqimi të tretet shpejtë dhe lehtë, ndërsa teprica të largohet nga trupi.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here