10 gjëra që duhet të bëni në verë për të qenë të lumtur

Kthehet “stina e bukur”, dielli stimulon dëshirën për të shpenzuar kohë jashtë shtëpie. Dielli sjell shumë përfitime, rrit prodhimin e vitaminës D, sistemi juaj imunitar zgjohet dhe ulen simptomat e lidhura me lodhjen dhe nervozizmin.

Ja disa këshilla për të qenë të lumtura në verë.

  1. Hapni dritaret- Kur të zgjoheni kthehejni në zakon të hapni dritaret, në mënyrë që rrezet e diellit të “pushtojnë” shtëpinë. Kjo nxit edhe humorin e mirë.
  2. Dietë me ngjyra- Dëshironi të pastroheni dhe të ndiheni të lehtë? Përqendrohuni në fruta dhe perime. Një dietë plot ngjyra dhe vitamina lufton lodhjen dhe lëkura është më e ndriçuar.
  3. Nën dritën e Hënës- Shfrytëzojini mbrëmjet e bukura verore për të shijuar më shumë qytetin. Gjatë verës vizitoni kinema të hapur, ngjarje kulturore, festivale dhe enci natën. Pasi këto ndezin entuziazmin dhe kureshtjen.
  4. Eksperimentoni- Shfrytëzoni vetitë e kosit, një hidratues natyral. Hidhni një lugë kos në një tas, shtoni një lugë gjelle vaj vegjetal dhe masazhoni lëkurën e lagur në dush.
  5. Merni vitamina- Shuani etjen tuaj me lëngje natyrale dhe “smoothies”, të bëra me fruta dhe perime, pa qumësht: Rezultati do të jetë një lëkurë më e pastër dhe rrezatuese.
  6. Një orë në ditë- Të njohura që nga kohërat e lashta, banjot në dritë luftojnë depresionin dhe ankthin, duke sjellë një humor të mirë. Ato gjithashtu zgjojnë metabolizmin tuaj.
  7. E diela ekologjike- Është e ndaluar të qëndroni mbyllur në shtëpi. Moti i bukur ngjall dëshirën për të eksploruar territorin. Të dielave merruni me çiklizëm, udhëtime në lum, zona pikniku dhe një mëngjes të vonë me kafe dhe gazeta, së bashku me miqtë.
  8. Uji si antistres- Uji është një hidratues shumë i lartë dhe rigjenerues. Merruni me not gjatë verës.
  9. “Happy Hour”- Me të nxehtin shpesh mungon vullneti për të qëndruar në kuzhinë. Merrni përparësinë e verës për t’u kthyer sërish në formë dhe të shpenzoni kohë me miqtë. Pas punës ju mund të organizoni një aperitiv me fruta ose sallatë.
  10. Bëje tani!- Nëse ju dëshironi të humbni peshë, tonifikoni trupin tuaj dhe të zgjidhni zakone të reja është koha e duhur. Merr avantazhin e nisjes herët të mëngjesit ose mbrëmjeve të verës për të dalë për të ecur me gjallëri. Gjatë dimrit do të jetë më e lehtë për të vazhduar për të ndjekur një mënyrë jetese më aktive dhe të lumtur.

Burimi: TgCom24

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here