Kerry: Je suis Bruxellois!

” Je suis Bruxellois!” (Unë jam nga Brukseli!), deklaroi sot sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, i cili mbërriti në kryeqytetin belg për t’i shprehur ngushëllimet zyrtare amerikane Belgjikës, e përfshirë nga sulmet më të rënda terroriste në historinë e saj.

“Jam këtu për të shprehur ngushëllimet e mia më të sinqerta. Sulmet e Brukselit theksojnë domosdoshmërinë e kundërpërgjigjes ndaj ekstremizmit të dhunshëm me frenimin e ISIS-it”, tha Kerry edhe në një postim në Twitter.

Kerry mbërriti mëngjesin e sotëm në Bruksel, pas një vizite në Moskë ku zhvilloi bisedime me presidentin rus, Vladimir Putin për të përshpejtuar procesin e tranzicionit politik, pas një muaj armëpushimi në Siri, ku Shteti Islamik ka marrë nën kontroll territore të shumta dhe ku luftojnë një kontigjent i shumtë i xhihadistëve evropianë.

LEXO EDHE  Kishte planifikuar festë të madhe me 500 të ftuar, pse i dështoi organizimi për ditëlindje Barack Obamës

Kerry pritet të takohet me kryeministrin belg, Charles Michel dhe mbretin Filip, ndërsa vendi sapo ka kaluar tri ditë zi kombëtare.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here