Si u bë fotoja simbol e sulmeve në Bruksel

Gazetarja nga Gjeorgjia e cila realizoi foton e famshme të të mbijetuarve nga sulmet terroriste në aeroportin e Brukselit mëngjesin e së martës, ka zbuluar historinë që fshihet pas saj.

Ketevan Kardava e cila punon si korrespondente për rrjetin Georgian Public Broadcaster ishte nisur drejt Gjenevës kur ndodhi sulmi në aeroportin Zaventem.

36 vjeçarja e gjeti veten të hedhur në tokë nga shpërthimi teksa rreth e rrotull shihte të vdekur e njerëz që kishin humbur gjymtyrët.

“Kishte pluhur dhe tym kudo. Rreth meje kishte dhjetëra njerëz pa këmbë të mbuluar me gjak.”- shprehet ajo për TIME.

Ajo tha se instikti i saj i parë pas sulmit ishte të shihte poshtë dhe të kontrollonte nëse i kishte ende këmbët.

“Nuk më besohet që i kam akoma këmbët. Isha në një gjendje të shokuar”.

Kardava shtoi se donte të largohej nga vendi i ngjarjes por instikti i saj i gazetares i tha që të dokumentontë dëshpërimin brenda aeroportit të Zaventem ku të paktën 11 persona humbën jetën.

Ajo e realizoi fotografinë me dy të mbijetuarat, njëra prej të cilave është identifikuar si stjuardesa indiane Nidhi Chaphekar, për të simbolizuar sulmin terrorist në Bruksel.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here