Zvicër/ 17 vite burg për 4 shqiptarët, trafikonin 13 kg heroinë

Katër shqiptarë janë dënuar me 17 vite burg për trafik heroine nga gjykata e Baselit si dhe mbi ta rëndon dhe një tjetër akuzë, e pastrimit të parave. Prokuroria ngriti akuzën për trafikimin e 13 kilogramëve heroinë nga ku grupi i shqitarëve ka fituar 200 mijë franga. Pas kësaj Prokuroria ka ngritur dhe akuzën e pastrimit të parave.

Gjyqi i shpalli shqiptarët për këtë të fundit të lirë. Sepse, për ta provuar këtë akuzë duhet një rast konkret që e provon këtë. Dhe një gjë e tillë mungon në akuzë, raporton“Basler Zeitung”.

Gjyqi i shpalli shqiptarët për këtë të fundit të lirë. Sepse, për ta provuar këtë akuzë duhet një rast konkret që e provon këtë. Dhe një gjë e tillë mungon në akuzë. Prokuroria nuk e di se çfarë ka ndodhur me këtë para, sepse nuk ka hetuar ndonjëherë në këtë drejtim. Edhe në përllogaritjet mbi bazën e sasisë së drogës dhe shumën e qarkulluar të parave, gjyqi ka ardhur në një shumë të ndryshme nga prokuroria.

Mirëpo, kjo nuk luan ndonjë rol për gjykimin ndaj shkeljes së ligjit kundër substancave narkotike. Nga 12 gramë e sipër heroinë, shkruan Dialogplus, Gjyqi Federal, trafikimimin e heroinës e konsideron si të rëndë dhe të katër të akuzuarit e kishin kaluar këtë sasi. Gjykimet iu janë përshtatur roleve që kanë pasur anëtarët e bandës.

Si koka e grupit, I.B., ka marrë dënimin më të lartë prej gjashtë vitesh. Sipas gjyqit, ai për muaj të tërë ka ushtruar një trafik të lulëzuar të hereinës dhe ka rekrutuar aktivisht klientë. Akuzën ndaj tij e ka rënduar edhe fakti që ai në vende të ndryshme të Europës ka shfrytëzuar emra të ndryshëm dhe në Gjermani është shpallur në kërkim për delikte droge. Gjyqtari e ka quajtur atë një “kriminel profesional”.

(Boldnews)

LEXO EDHE  Kapet me pistoletë në brez, arrestohet 42-vjeçari


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here