Akuza/ Gruaja e Kosta Trebickës vjedh 125 mijë euro

Brunilda Trebicka, gruaja e Kosta Trebickës, dëshmitarit kryesor për dosjen “Gërdeci”, i vrarë në rrethana të paqarta, dyshohet se ka vjedhur 125 mijë euro nga një fondacion ku ishte bashkëthemeluese. Salvatore Messina, një profesor doktor nga Siçilia e Italisë ka ngritur këtë akuzë ndaj saj i cili bashkë me gruan e e Presidentit Nishani, Odeta Nishani dhe Blunildën ishin udhëheqësit e fondacionit “Universiteti Europian për Turizëm”.

Fondacioni u themelua në vitin 2007 dhe ka funksiopnuar si shkollë e lartë jo publike. Gjithsecili ka derdhur si fillim nga 50 mijë euro vullnetarisht për hapjen e Universitetit.

LEXO EDHE  Aksidenti tragjik/ Reagon deputetja shqiptare nga spitali: Viktima më e re 18-vjeç, 3 nga të plagosurit në gjendje të rëndë

Madje gruaja e Nishanit ka qënë ajo që në fillimet e para ka qënë më tepër aktive, ku së bashku me profesorin Salvatore Messina, kanë takuar Bujar Nishanin atë kohë ministër i Brendshëm, për vënien në zbatim të këtij projekti.

Në 2010 Messina konstaton se kanë filluar të vidhen para.

“Vjedhjen prej 188985 euro, e ka nxjerrë nga një ekspert kontabël, por diferenca në minus sipas ekspertëve ishte 125 euro.”

Prokuroria vijon hetimet për këtë çështje.

 

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here