Ja pse nuk duhet të shikoni televizor para se të flini

Shikimi i televizorit para se të shkoni në shtrat mund të jetë mënyra më e mirë për t’u çlodhur pas një dite stresuese, por ka disa anë negative që duhen marrë parasysh përpara se të shtypni sa më shpejt që të shtriheni në shtrat.

Një nga argumentet kryesore për të mos parë televizor menjëherë para gjumit është ekspozimi ndaj “dritës blu” që emetohet nga ekranet. ‘The Time’ raporton studime specifike që kanë sugjeruar se drita blu është një shtypës i melatoninës. Melatonina është hormoni që sekretohet kur është errësirë, duke ndihmuar trupin dhe mendjen tuaj të flenë. Kur sytë tuaj janë të ekspozuar ndaj dritës gjatë natës (veçanërisht drita blu e emetuar nga shumë pajisje elektronike) mund të ngatërrojë procesin, duke shtypur kështu prodhimin e melatoninës.

Shmangia e dritës blu që shtyp melatoninën do të thotë që ju duhet të shmangni ekranet e tjerë si telefoni dhe tableti juaj. “Shretërit janë për të fjetur, me një përjashtim”, shpjegon Dr. Steven H. Feinsilver, drejtor i Qendrës së Mjekësisë së Gjumit në Spitalin Lenox Hill në Nju Jork .

LEXO EDHE  4 humbje jete dhe 1697 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri! Harta

Shikimi i TV gjatë natës mund të çojë në shtim në peshë

Një tjetër efekt i mundshëm i gjumit para televizorit është shtimi në peshë. Një studim paraprak i raportuar nga ‘Today’ pretendon se gjumi me dritat e televizorit të ndezura ose gjumi para televizorit mund të ngatërrojë metabolizmin tuaj, duke çuar në shtim në peshë apo edhe në obezitet.

Studiuesit në studim shikuan zakonet e gjumit të më shumë se 44,000 grave së bashku me pyetësorët për shëndetin dhe stilin e tyre të jetesës që ato plotësuan periodikisht në fillim dhe gjatë periudhës pesëvjeçare të kërkimit. Gratë që raportuan se flinin natën në një dhomë me TV të ndezur kishin më shumë gjasa të shtonin të paktën 11 kilogramë sesa ato që flinin në errësirë.