E entje, Korrik 29, 2021
Etiketimet Irani

Etiketim: Irani

Irani ka ndërtuar “qytet nëntokësor me raketa”, publikohen pamje nga brenda

Të hënën, Irani ka lëshuar ​​foto dhe video të bazës së re të arsenalit të Gardës Revolucionare, me raketa lundrimi, raketa balistike dhe “armë...

Sekretari i ri i shtetit i SHBA: Irani të kthehet në...

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken të Mërkurën qëndroi në qëndrimin e tij se Teherani duhet të rifillojë në përputhje me marrëveshjen bërthamore...

Irani lëshon fletarrest ndërkombëtar për presidentin Donald Trump

Ndaj Presidentit të SHBA’së Donald Trump ka një kërkesë për arrestimi të lëshuar përmes Interpolit nga Irani. Zëdhënësi i gjyqësorit iranian Gholamhossein Esmaili njoftoi gjatë...

Në një vjetorin e vrasjes së gjeneralit Qassem Soleimani nga amerikanët,...

Disa dhjetëra mijëra irakianë, që brohorisnin parulla antiamerikane mbushën të dielën sheshin qendror të Bagdadit, për të shënuar 1-vjetorin e vrasjes së gjeneralit iranian...

Irani: Shkencëtari u vra me armë të kontrolluara nga satelitë

Autoritetet iraniane pretendojnë se shkencëtari i tyre kryesor për programin bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh u vra përmes një arme automatike të drejtuar në rrugë satelitore. “Fakhrizadeh...

Khamenei: Rezultati zgjedhor nuk e ndryshon politikën iraniane ndaj SHBA-së

Lideri Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, ka thënë se rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara nuk do ta ndryshojë qëndrimin e...

O’Brien: Bota po ndahet midis shteteve demokratike dhe atyre autoritare

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien, thotë se gjeopolitika në botë po riformësohet me një ndarje midis shteteve demokratike dhe...

Arabia Saudite kundër Iranit, bën thirrje për qëndrim ndërkombëtar

Mbreti i Arabisë Saudite, Salman bin Abdelaziz bëri thirrje sot për një qëndrim të vendosur ndërkombëtar kundër asaj që ai e quajti ndërhyrje e...

Trump: SHBA-ja vendos sanksione shtesë ndaj Iranit, mesazh të qartë regjimit...

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të reja ndaj Iranit. Ky fakt u bë i ditur dhe nga presidenti i SHBA-ve Donald Trump. “Shtetet...

SH.B.A. sanksione të reja për të goditur armët bërthamore të Iranit

Shtetet e Bashkuara të hënën do të sanksionojnë më shumë se dy duzina njerëz dhe subjekte të përfshirë në programet bërthamore, raketore dhe konvencionale...

Irani lëshon mandat arresti për Donald Trump

Prokuroria e Teheranit ka lëshuar një mandat arresti për presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për vrasjen e gjeneralit Iranian, Kasem Sulejmani me...

Vrasja e gjeneralit Soleimani, Irani lëshon urdhër arresti për Donald Trump

Irani ka lëshuar një urdhër arresti dhe i ka kërkuar ndihmë Interpolit për të vënë në pranga presidentin amerikan Donald Trump dhe dhjetëra të...

Pesë cisterna iraniane provokojnë Shtetet e Bashkuara

Ato quhen "Clavel", "Forest", "Faxon", "Fortune" dhe "Petunia". Këto nuk janë emra anijesh luksoze të lundrimit, por të pesë cisternave të naftës që aktualisht...
WhatsApp DENONCO