E shtunë, Maj 8, 2021
Etiketimet Gripi

Etiketim: gripi

COVID-19 mund të bëhet sëmundje sezonale njësoj si gripi

Teksa miliona njerëz rreth globit shpresojnë që pandemia e COVID-19 të zhduket përgjithmonë me masat e marra por edhe shpikjen e vaksinës, ekspertët paralajmërojnë...

Gabimet që bëni kur sëmureni me grip: Këshillat e duhura

Kur sëmuremi, dëshira për të shpëtuar prej saj është e madhe dhe na shtyn drejt gabimeve që kanë efekt të kundërt. Në këtë artikull...

Çfarë efekti do sjellë Covid-19 në të ardhmen e afërt?

Si po ndikojnë masat kundër Covid-19 në përhapjen e gripit dhe sëmundjeve të tjera sezonale? Çfarë efekti do të kenë ato në të ardhmen?Vendosja...

Studimi/ Covid-19, 3 herë më i rrezikshëm se gripi sezonal

Një studim i kryer nga Instituti Francez i Shëndetit dhe Kërkimit Mjekësor (INSERM) dhe Universiteti i Dijon, krahasoi të dhënat të më shumë se...

Studimi: Koronavirusi tre herë më vdekjeprurës së gripi

Afërsisht një vit nga pandemia, COVID-19 është vlerësuar me i rëndë se gripi sezonal. Sipas një studimi të publikuar së fundmi raportohet se numri...

Mbyllja e shkollave, Shehi: Nuk duhet të bëhet, të ruajmë dy...

Dashamir Shehi në Open  kundërshtoi mjekun Gjergj Koja i cili tha se diskutimi për të kthyer mësimin me alternim erdhi si pasojë e incidencave...

Së shpejti, një vaksinë e vetme që lufton koronavirusin dhe gripin

Një vaksinë që do të mbrojë njerëzit njëkohësisht nga gripi i zakonshëm dhe nga COVID-19 pritet të jetë gati brenda një viti, sipas një...

Statistikat në Britani/ Covid-19 ka vrarë 3 herë më shumë se...

Koronavirusi ka shkaktuar 3 herë më shumë viktima se gripi dhe pneumonia së bashku në Britaninë e Madhe, në vetëm 8 muajt e parë...

A duhet të vaksinohen fëmijët kundër gripit këtë dimër? Ja ç´thonë...

Duke pasur parasysh pandeminë e Covid-19, mjekët e shumë vendeve të botës gjithnjë e më shumë pajtohen për atë që në fillim të sezonit...

Studimi/ Më pak vdekje nga Covid-19 nëse vaksinohemi kundër gripit

Cila është marrëdhënia midis vaksinimit nga gripi dhe Sars-Cov-2? Një studim i ri i kryer nga qendra e kardiologjisë Monzino në Itali zbulon se në...

Vaksina për gripin sezonal, Dasho: Rrezikojmë të kapim dështimin e rradhës,...

Eksperti i shëndetit publik, dr. Erion Dasho, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka reaguar në lidhje me deklaratat e Ministrisë së Shëndetësisë për...

Vaksinat ndaj gripit, Bino: Ja kategoritë më të riskuara

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha sot se po punohet për t’u përgatitur për vjeshtën dhe dimrin, stinë në të cilat gripi stinor do...

Basha apel Qeverisë: Siguroni vaksinat falas për gripin sezonal, ndihmoni mjekët...

Kreu demokrat Lulzim Basha i ka drejtuar një apel Qeverisë që të sigurojë vaksinat falat të gripit sezonal për gjithë popullatën, si një masë...
WhatsApp DENONCO