E dielë, Gusht 9, 2020
Etiketimet Ekonomia

Etiketim: ekonomia

1.3 mld euro të bizneseve shqiptare janë investuar në Maqedoni/ Tabaku:...

Ish-deputetja e PD-së, Jorida tabaku, në një postim në rrjet shkruan se klima e biznesit në vend është “mbytëse”, ndërsa thekson se bizneset shqiptare...

Vasili: Kryeçështja e Shqipërisë, ekonomia. Janë shtuar 230 mijë të varfër

Petrit Vasili, nënkryetar i LSI-së, përmes një postimi në rrjetet sociale, shprehet se kryeçështja e Shqipërisë, është tragjedia ekonomike e shqiptarëve. Vasili shkruan se tërmetet...

Beteja e vërtetë e Bashës, të cilës Rama po i shmanget

Midis Lulzim Bashës dhe Edi Ramës, po zhvillohet një betejë e ashpër në distancë që nuk ka lidhje as me kodin zgjedhor, as me...

Pano Soko: Ekonomia e sëmurë, por qeveria po përdor mjekimin e...

Pano Soko, i cili më parë ka punuar në Programimin Buxhetor në Ministrinë e Financave, thotë se pasojat që ka krijuar pandemia në ekonomi...

S&P: Ekonomia shqiptare merr vlerësimin “B+”, me perspektivë të qëndrueshme

Në rishikimin më të fundit të saj, agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard &Poor’s(S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë...

Covid-19/ Ekonomia amerikane në pikiatë, bie me 9.5% në tre mujorin...

Ekonomia amerikane, e goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, pësoi një rënie prej 9.5 për qind nga prilli në qershor, më e thella e...

Bankat shtrëngojnë kushtet e kreditimit, BSH: Shkak, pasiguria për ecurinë ekonomike

Bankat e nivelit të dytë forcojnë kriteret për dhënien e kredive. Në një raport të Bankës së Shqipërisë theksohet se gjatë periudhës prill – qershor,...

Haxhinasto: Asnjë sektor i ekonomisë, s’ka një tregues pozitiv të qëndrueshëm...

Ish-ministri dhe ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Edmond Haxhinasto komenton situatën e vështirë ekonomike që po kalon vendi. “Që ekonomia jonë ka problem...

Pandemia në SHBA, rihapja e shpejtë e ekonomisë rrit shifrat në...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës raportuan 49 mijë raste me koronavirus në ditën e fundit, duke regjistruar kështu një tjetër rekord. Ndërkohë, 271 pacientë...

Rishikohet buxheti, por fondet nuk shkojnë për shëndetësinë

Një deficit prej mbi 1 miliard eurosh dhe një rënie ekonomike prej 5,7% dhe rritje e borxhit publik në nivelin e mbi 80% të...

A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?!

Ekuacioni me shumë të panjohura i Covid-19 është larg zgjidhjes. Kur u duk se po i vinte fundi, u shtuan ndryshoret, duke e komplikuar...

Efektet e Covid-19, ekonomia po shkon drejt rënies më të madhe...

Tremujori i parë i vitit i 2020 ka sinjalizuar rënien më të fortë ekonomike që vendi ka përjetuar të paktën në dy dekadat e...

Goditja e ekonomisë nga COVID-19 ul volumet e transportit të mallrave...

Koronavirusi vuri në vështirësi ekonomitë globalisht duke ulur volumet e mallrave të transportuara nga njëri vend në tjetrin. Ndalimi i punës në disa sektorë...
WhatsApp DENONCO