Bumçi: Ja si do ringrihet PD, do ketë disa aksione paralele

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit, ish-deputeti Aldo Bumçi, ka folur për organizimin e PD-së dhe lëvizjen e ish-kryeministrit Sali Berisha në qytetet e Shqipërisë.

Në një intervistë për Syri Tv, Bumçi ka theksuar se tani vendi ka opozitë dhe se aksioni i saj do të bëhet shpresë e revoltës së madhe popullore që ekziston kundër Ramës.

“Do ketë disa aksione paralele. Organizimi i PD-së është detyrim nga Kuvendi i 11 dhjetorit, biles jemi pak vonë pasi çështja e selisë mori goxha kohë në javët e para. Ringritja e çdo strukture kryesisë së re, Këshillit Kombëtar dhe kryetarit të ri të PD-së.

Kjo është e domosdoshme të përfundojë si proces i rithemelimit të partisë. Do kemi në të njëjtën kohë aksionin opozitar kundër Edi Ramës, kjo opozitë e ka të nevojshmë te bëhet shprehëse e revoltës së madhe popullore që ekziston dhe këtë do e bëjë në shumë forma, protesta, denoncime duke u bashkuar me qyetetarët në çështjet që janë jetike për ta, beteja do shtrihet brenda parlamentit dhe jashtë saj dhe turi i zotit Berishës në Shkodër është pjesë e këtij aksioni të gjerë opozitar, sot shqiptarët kanë opozitë.

LEXO EDHE  Ironia e Manjanit me Yuri Kim: Afganët i presim me lule, shqiptarët i shembin në dru

Pas 25 prillit opozita ekzistonte në letër por nuk ekzistonte më si një aktor që do të përcillte revoltën popullore. Tashmë opozita është e gjallë, e pavarur, nuk kontrollohet nga qeveria dhe rreth kësaj opozite shqiptarët do mblidhen për ti shkurtuar ditët Edi Ramës”, theksoi Bumçi.