“Letra e eurodeputetëve”, Berisha: Ata e njohin PD, Nuk pranohet dhunimi i statutit

Në Syri Tv, ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar letrën e dërguara nga euro deputetët në drejtim të Bashës, dhe refuzimi i tij për të hequr dorë nga posti i kryetarit të PD-së.

Berisha e mohoi kategorikisht se ka komunikuar me euro-deputetët dhe tha se ata që kanë bërë letrën e njohin PD-në dhe nuk mund të pranohen me shkelmimin e statutit nga ana e Bashës se ja kërkoi ambasadorja.

A ka pasur një kërkesë nga eurodeputetët që Basha të ikë të kërkonin një emër tjetër në listë?

Berisha: Në mënyë absolute kurrë. Vetëm një gjë do ju them me sinqeritet, ndihma e zotit pushka e Hotit, ka qënë nisma ime, pra ndihma e zotit, penda ime. Kategorikisht. Unë nuk i kam kërkuar asnjënjeriu ndihmë. Edhe pse njoh dhe njohje kudo por unë kam bërë trasnparencën time. Por ata që e kanë bërë letrën, e njohin PD e dinë që proceset janë kryer në procese me statutin. E dinë që Sali Berisha është përjashtur dhe ata ishin në mënyrë zyrtare me Bashën si kryetar në raport me Sali Berishën. Por ky dhunoi statutin more zotëri, më tha ambasadorja dhe un e bëra tha ky zotëri.

LEXO EDHE  Ahmetaj me ministren gjermane: I kemi bërë detyrat, negociatat me BE duhet të nisin