Omicron “pushton” Europën/ Italia pritet të ashpërsojë masat

Vala Omicron vijon të rrisë në mënyrë të paprecedentë shifrat e infektimeve edhe në pjesën tjetër të Europës. Britania e madhe raportoi mbi 218 mijë raste në 24 orët e fundit, por vdekjet mbeten të qëndrueshme, me 48 të tilla të shënuara të martën.

60 për qind e personave mbi 12 vjeç dhe 75 për qind e atyre mbi 18, kanë marrë dozën e tretë të vaksinës.

Sakaq Qipro, bëhet vendi me numrin më të lartë të infektimeve në raport me popullsinë, me 2505 raste për çdo 100 mijë banorë.