Lojtarët më të vlefshëm në Botë, ja kush kryeson

Publikohet lista tradicionale gjysmë-vjetore e 100 lojtarëve nga pesë ligat kryesore me vlerën më të lartë të vlerësuar të transferimit, sipas algoritmit të CIES Soccer Observatory.

Lista kryesohet nga braziliani i Real Madridit, Vinicius Junior, me 166 milionë euro, ndërsa i dyti renditet Phil Foden dhe i treti, Erling Haaland.

Shifrat janë të pavarura nga klauzolat eventuale të përfundimit në kontratën e lojtarëve.

Sipas pozicionit, vlerat maksimale të transfertave janë llogaritur për Gianluigi Donnarumma në mesin e portierëve, Rúben Dias për qendërmbrojtësit, Alphonso Davies për krahët, Jude Bellingham për mesfushorët mbrojtës, Florian Wirtz për mesfushorët sulmuesi dhe Vinicius Júnior për sulmuesit.

LEXO EDHE  Newcastle interesohet për Jesse Lingard

Nga ana tjetër, Kevin de Bruyne ka vlerësimin më të lartë mes lojtarëve 30 vjeç e lart, ndërsa Kylian Mbappé kryeson listën e më të vlerësuarve mes atyre që kanë mbetur pa kontratë qershorin e ardhshëm.