Kërcënonte dhe rrihte nënën par t’i marrë paratë, arrestohet shqiptari në Itali

Një tjetër rast abuzimi në familje është shënuar në Itali. Një djalë raportohet se ka keqtrajtuar dhe kërcënuar nënën e tij. Karabinierët e Njësisë Operative të Città di Castello kanë arrestuar një 28-vjeçar shqiptar, banues në Umbertide, i cili dyshohet se ka sulmuar disa herë nënën e tij. Ai e detyronte atë që t’i plotësonte kërkesat e vazhdueshme për para.

Një muaj më parë nëna e tij iu drejtua Karabinierëve për të bërë një denoncim, pasi djali e kishte kërcënuar me vdekje, pasi ajo nuk i kishte dhënë para.

Ai gjithashtu kishte shkatërruar shtëpinë duke thyer mobiljet dhe elektroshtëpiaket. Vetëm falë policisë ishte e mundur të shmangeshin pasoja më të rënda.

LEXO EDHE  Noka: Ja kur demokratët do të marrin selinë, shoqata e shulave s´mund të përçajë PD

I riu u arrestua, por grupi i Gjykatës së Perugias vendosi të lehtësojë masën shtrënguese duke e urdhëruar të riun të largohej nga shtëpia e familjes dhe të mos afrohej më me nënën e tij.

Nga hetimet e mëpasshme të karabinierëve, rezultoi se kërkesat për para dhe keqtrajtimi vazhdonin prej disa kohësh, me sulme të vazhdueshme dhe qëndrime të dhunshme. Në këtë pikë, Prokuroria Publike e Perugias i kërkoi gjyqtarit hetues masën e paraburgimit në burg, duke hipotezuar edhe krime të rënda si zhvatja.

Kërkesa që u pranua nga gjyqtari. Kështu Karabinierët u paraqitën në shtëpinë e 28-vjeçarit dhe e arrestuan dhe e çuan në burgun e Capanne.