Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta regjisorja dhe skenaristja e njohur (Foto+Emri)

Lina Wertmuller, një nga regjisoret dhe skenaristet më të mëdha të filmit në Itali, ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare. Lina vdiq në Romë mbrëmjen e së mërkurës.

Lajmi është bërë i ditur sot nga një mik i familjes, siç raportojnë mediat vendase.

Ajo ishte një pikë referimi për shumë regjisorë në mbarë botën. Ajo ishte gruaja e parë në histori që u nominua për një Oscar si regjisorja më e mirë, për filmin Pasqualino Settebellezze, në vitin 1977. Në vitin 2020 ajo u nderua me një Oscar, duke u bërë gruaja e tretë që merr këtë çmim për punën e saj si regjisore.

LEXO EDHE  ‘Jam gati të bëj set nudo’/ Ana Kauri zbulon kushtin

Ajo gjithashtu mori dhe yllin e saj në Hollywood Walk of Fame në 2019