Gjekmarkaj: Basha mbeti nën hijen e Berishës, mjerë demokratët…

Deputeti Agron Gjekmarkaj tha se PD është në një krizë politike, kulturore ose antropologjike.

Ai deklaroi se Sali Berisha ka kontribute të pamohueshme duke kujtuar se e ka mbajtur 13 vite PD-në, ndërsa shtoi se mjerë demokratët nëse mendojnë se zgjidhja është vetëm një njeri.

“Është lideri historik, politikani më i spikatur, mund t’i vësh tituj sa të duash. Berisha e ka kryer ciklin e vet politik me sukseset dhe dështimet e tij. Dha vetë lamtumirën në 2013, lamtumirë e lënë në gjysëm, një këmbë brenda, dhe një këmbë jashtë.

Basha ka mbetur përherë nën hijen e autoritetit të Sali Berishës. Koha po e tregon, çdo lëvizje që do bënte Basha për ta larguar do kishte qenë e pamundur.

LEXO EDHE  Rama: E kemi shlyer pjesën e detyrimit që na takon me dëshmorët e 21 janarit

Basha thjesht e paskesh patur të pamundur. Basha nuk ka menduar ta largojë Berishën. Mjafton të gjykosh diskursin dhe librin para zgjedhjeve. Ju krijuan rrethanat e tilla ku nuk kishte një shteg tjetër.

Kundërreaksioni i Berishës është ky që po e shohim, për mua irracional, e dëmton shumë PD-në. Nuk jam nga ata që beson se ‘Foltorja’ ngjall shpresë, por në një rreth përplasjesh me SHBA.

E kotë të bëjmë shaka tani, të flasim për sovranitet, kur ne e kemi dorëzuar me integrimet.”- u shpreh Gjekmarkaj për Report Tv.