Kuvendi i 11 Dhjetorit/ PD e Paskuqanit: 85% e delegatëve kanë firmosur

Janë 85 për qind e delegatëve të degës së PD-së në Paskuqan, të cilët kanë firmosur për Kuvendin e thirrur në 11 Dhjetor. Këtë fakt e ka bërë të ditur Anton Petnikaj, kryetar i degës së PD-së në Paskuqan, i cili ka lexuar sot edhe emrat e firmëtatëve.

Pjetërnikaj tha se 65 delegatë kanë firmosur për mbajtjen e Kuvendit Komëtar të PD-së më 11 Dhjetor. Ai bëri me dije se gjatë mbledhjes së djeshme të kryesisë së PD-së Paskuqan, u konkludua se kuvendi i thirrur më 18 Dhjetor është ilegjitim. Të paligjëm, shtoi Pjetërnikaj, kryesia e PD Paskuqan cilësoi dhe vendimin e Bashës për përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar demokrat.

“Mbrëmjen e kaluar u mblodh kryesia e degës Paskuqan, e kërkuar nga anëtarët e kryesisë dhe unë si kryetar. Nga 29 anëtarë morën pjesë 21 prej tyre. Nga këta 8 që munguan, 2 për arsye familjare dhe 6 prej tyre nuk ishin në dakortësi për zhvillimin e kësaj mbledhjeje. Diskutimet u përqendruan në situatën aktuale në të cilën ndodhet PD, e krijuar pas vendimit të marrë nga z.Lulzim Basha për përjashtimin e doktor, profesor Sali Berishës nga grupi parlament. Vendim i cili u konsiderua nga kryesia e degës si i paligjshëm në kundërshtim me statutin e partisë, duke anashkaluar të gjitha forumet të cilat janë pjesë kryesore të Partisë Demokratike”, tha Pjetërnikaj jashtë selisë qendrore të PD-së.

“Në mbledhje gjithashtu u prezantua vendimi 169 i Kryesisë së PD-së për thirrjen e Kuvendit Kombëtar më datë 18 Dhjetor. Anëtarët e kryesisë e konsideruan këtë vendim si ilegjitim, duke marrë parasysh se data 11 Dhjetor që është thirrur nga delegatët e Kuvendit Kombëtar përbën një shumicë absolute dhe normalisht që mbi shumicën nuk vendos pakica. Kështu që Kuvendi Kombëtar i datës 11 Dhjetor u konsiderua nga kryesia e PD dega Paskuqan si një Kuvend legjitim, i cili do të vendosë për fatin dhe rithemelimin e PD-së, ku sigurisht që priten të merren vendime shumë të rëndësishme edhe do shënojnë një datë historike për një PD më të hapur, më të fortë, dhe ku do të triumfojnë vlerat, liria e mendimit ndryshe, etj, etj. Pra, vendimi i kësaj kryesie ditën e djeshme është që Kuvendi Kombëtar do mbahet më 11 Dhjetor dhe ne do marrim pjesë masivisht me gjithë ata delegatë të Kuvendit Kombëtar të kësak dege që kanë firmosur”, shtoi ai.

Më tej, lexoi edhe emrat që kanë firmosur për pjesëmarrjen në Kuvendin e 11 Dhjetorit.

 1. Anton Petnikaj kryetar i degës,
 2. Agron Plezhnevaj,
 3. Agron Hadarkolaj,
 4. Altin Zaja,
 5. Arben Lala,
 6. Artan Rapi,
 7. Arbër Peraj,
 8.  Asllan Ruçi,
 9. Astrit Marku,
 10. Astrit Vata,
 11. Bajram Mena, 
 12. Berhan Korllaku,
 13. Besim Myftari,
 14. Bilbil Mziu,
 15. Daniel Ndërgjoni,
 16. Destan Marku,
 17. Detjan Todja,
 18. Elsit Doçi,
 19. Emin Basha,
 20. E. B.,
 21. Farie Kozeli,
 22. Fatmir Krashi,
 23. Fatmir Mexhaj,
 24. Festim Rexha,
 25. Flamur Allaraj,
 26. Gazmir Shehu,
 27. Gëzim Myftari,
 28. Hajri Lika,
 29. Haki Shehu,
 30. Halil Noka,
 31. Hamit Halili,
 32. Hazir Lataj,
 33. Indrit Loçi, Islam Doçi,
 34. Izet Hoxha,
 35. Kol Hila,
 36. Kujtim Fani,
 37. Liridon Hoxha,
 38. Lutfi Manxhaku,
 39. Mexhit Poleshi,
 40. Mirush Tobli,
 41. Naim Ymerlleshi,
 42. Nehat Çollaku,
 43. Petrit Dunga,
 44. Petrit Peqi,
 45. Petrit Marku,
 46. Pep Vukaj,
 47. Preng Marku,
 48. R.G
 49. Sabri Braha,
 50. Sabri Hoxha,
 51. Sami Kaci,
 52. Selim Haxhia,
 53. Selim Balika,
 54. Selim Bulica,
 55. Shemsi Kaci,
 56. Shkëlzen Sinani,
 57. Xhavit Myrta,
 58. Xhelil Bruka,
 59. Xhelal Bruka,
 60. Xh.K.,
 61. Ylber Bukaqi,
 62. Ylli Qitaku,
 63. Gentjana Gjegjndreaj,
 64. Sonila Basha,
 65. Sidorela Nela.
LEXO EDHE  Tabaku publikon dokumentin: Ja si bashkitë u vendosën në dispozicion të inceneratorit të Tiranës