Moti i keq/ Ankorohet pas 6 orësh trageti i linjës Brindisi-Vlorë

Ankorohet pas rreth 6 orësh trageti i linjës Brindisi-Vlorë.

Trageti ka mbërritur në port në orët e para të mëngjesit dhe ka tentuar disa herë të ankorohet, por për shkak të dallgëve të mëdha ka  dhe erës së fortë ka këputur litarët dhe ka dalë sërish në det të hapur, e më tej ka qendruar në ishullin e Sazanit.

29 pasagjerë kanë prit më shumë se 6 orë në det të hapur, ndërsa është pritur  përmirësimi i kushteve hidrimetereologjike, për të bërë të mundur ankorimin e tragetit.

LEXO EDHE  Legalizimet, Lame apel banorëve të pallateve: Bëhuni bashkë, mos aplikoni një nga një

Moti keq që ka përfshirë Vlorën ka shkaktuar një sërë problematikash në sektorin detar. Ditën e sotme, raportohet se një varkë është mbytur në portin e peshkimit në Rradhimë, ndërsa 6 të tjera kanë rrezikuar përplasjen me shkëmbinj.

Edhe në Durrës ka pasur probleme.