La Liga/ Reali konsolidon kryesimin, supergoli i Vinicius mposht Sevillan

Foto: AFP

Real Madrid ka marrë një fitore të rëndësishme 2-1 ndaj Sevillas në një sfidë mjaft të luftuar.

Ekipi i Ancelottit luajti një ndeshje me karakter ndaj një rivali direkt si andaluzianët në kampionat që ishte aty aty me madrilenët në renditje dhe me gjithë se shënuan të parët me Rafa Mir në 12’, nuk mundën ta përballonin presionin vendas.

LEXO EDHE  Premier League/ Chelsea fiton bindshëm derbin përballë Tottenham

Në minutën e 32′ falë edhe një gabimi të portierit të Sevillas, Benzema vuri barazpeshën për të ardhur më pas në pjesën e dytë ku një perlë e Vinicius në 87’ i jep fitore dhe vulos rezultatin përfundimtar.

Me këtë sukses, Real Madrid shkëputet në renditje me 33 pikë, 4 më shumë se rivalët e Atleticos.