10 mln dollarë në vit, ja si ndikoi Hunter Biden në zgjerimin e influences kineze në SHBA

Një raport i ri pretendon se Hunter Biden ndihmoi në zgjerimin e ndikimit kinez në Amerikë me një marrëveshje prej 10 milionë dollarësh në vit dhe një diamant prej 80,000 dollarësh.

Në librin e saj të ri, kolumnistja e New York Post, Miranda Devine, përshkruan marrëdhëniet e biznesit të Hunter Biden me një konsorcium energjetik të lidhur me Kinën, të quajtur CEFC.

Bazuar në qindra email nga laptopi i Hunter Biden që ai la në një dyqan riparimi në Delaware në prill 2019, dhe transkriptet e mesazheve nga WhatsApp, ajo pretendon se familja Biden i ofroi shërbimet e tyre CEFC-së për të ndihmuar në zgjerimin e biznesit të saj në mbarë botën.

Në këmbim, shkruan Devine, Hunter Biden merrte 10 milionë dollarë në vit për tre vjet, dhe një diamant me vlerë të paktën 80,000 dollarë.

Devine shkruan në librin e saj të ri, se Ye Jianming, kryetari i CEFC China Energy, kishte për detyrë të zgjeronte ndikimin e konsorciumit kinez të energjisë në mbarë botën dhe James Gillar, një ish-oficer i SAS, rekomandoi që ai të lidhej me Biden. familjare.

Gillar thuhet se e lidhi Ye me Hunter Biden përmes Rob Walker, një ish-zyrtar i administratës Clinton, gruaja e të cilit, Betsy Massey Walker, kishte qenë asistente e Jill Biden kur ajo ishte zonja e dytë.

Në dhjetor 2015, pretendon Devine, Ye dhe Drejtori Ekzekutiv i CEFC Jianjun Zang fluturuan në Uashington D.C. Në të njëjtën kohë, një takim ishte planifikuar në ditarin e Hunter Biden për 7 dhjetor 2015.

Një nga ish-bashkëpunëtorët e tij, i cili foli me Devine në kushte anonimiteti, tha se ata besojnë se Hunter e solli Ye për të takuar babanë e tij në një nga festat e tyre të pushimeve, megjithëse nuk ka asnjë tregues për ndonjë takim të tillë në laptopin e Hunter.

Në shkurt 2015, Gillar thuhet se i dërgoi email drejtpërdrejt Hunter-it duke thënë: ‘Më është bërë e qartë se CEFC dëshiron të angazhohet në marrëdhënie të mëtejshme biznesi me grupin tonë.’

Ai thuhet se e dinte se CEFC ishte krahu kapitalist i Iniciativës Brez dhe Rrugë të Presidentit Xi Jinping për të përhapur ndikimin kinez në të gjithë botën, ndërsa Ye u fotografua me liderët botërorë.

LEXO EDHE  Borë në male dhe ngrica në qytet, ja si paraqitet situata në qarkun e Elbasanit

Menjëherë pas kësaj, shkruan Devine, Gillar i tha Tony Bobulinskit, një oficer detar i kthyer në investitor të pasur institucional, se ai kishte nevojë për ndihmë për të ristrukturuar një sipërmarrje të përbashkët kineze për “një nga familjet më të shquara në Shtetet e Bashkuara”.

Ai thuhet se shkroi në një mesazh WhatsApp se plani ishte “të ndërtohej një firmë investimi si Goldman Sachs”.
Gillar më vonë thuhet se zbulon se është për familjen Biden, duke thënë se Joe, i cili njoftoi se nuk do të kandidonte për president në 2016, do të përfshihej aktivisht pasi të largohej nga detyra. Ai shtoi se Bidenët presin që miliarda dollarë projekte të rrjedhin përmes kompanisë.

Dhe në mars 2016, Gillar thuhet se i zbuloi Bobulinksit se partneri kinez është CEFC, e cila, thotë ai, ka ‘më shumë para se Zoti’.

Gati një vit më vonë, pretendon Devine, Gillar i dërgoi Bobulinskit një mesazh WhatsApp duke thënë se dëshiron ta prezantojë atë me ‘partnerin’ e tij.

Bobulinski më pas pyet se kush është partneri i tij, për të cilën Gillar përgjigjet, ‘Hunter Biden’.

“Paratë atje, qëllimi atje … mungojnë grupet e aftësive,” thuhet se shkruan ai për Hunter. “Ne duhet të krijojmë platformën më të mirë të marrëveshjes në histori dhe ata nuk kanë asnjë të dhënë.”

Më pas, Bobulinksi thuhet se shpreh dyshime për Hunter Biden, duke thënë se nuk i pëlqen fakti që ai “u dëbua nga marina amerikane për përdorim kokaine”.

“Por ai është super i zgjuar,” përgjigjet Gillar. “Ka shumë të paarritshëm rreth tyre duke përdorur emrin e tyre. [Ai] Ka disa demonë, por ju jeni mësuar me ta, apo jo?’

Në atë moment, Bobulinski pyet Gillarin: ‘A është ai vendimmarrësi apo kinezi?’

Gillar përgjigjet: ‘Platformë e re. Më mirë të diskutoni ballë për ballë, por unë jam shoferi.’

Më vonë, Bobulinksi pyet se kush po vendos 10 milionë dollarët për marrëveshjen e biznesit, për të cilën Gillar thotë se është një ‘makinë e përbashkët’, ku të dyja palët vënë gjysmën e parave.