FOTOT/ Rama pranon kthimin e përmendores së Nënë Terezës, pas keqtrajtimit që iu bë veprave në Tiranë

Disa vite më parë dy shtatore të Nënë Terezës, njëra e vendosur në sheshin me të njëjtin emër e skulptorit Thoma Thomai dhe tjetra e vendosur në aeroportin me të njëjtin emër, e skulptorit Luan Mulliqi u hoqën nga aty. Vendimi u mor pas zgjedhjes së Edi Ramës kryeministër dhe keqtrajtimi që iu bë veprave ishte skandaloz.

Rrjetet sociale u mbushën me foto nga oborri i QRVA-së në Tiranë, ku njëra prej statujave dergjej thuajse e braktisur mes plehrave. Njëri prej skulptorëve, Luan Mulliqi u shpreh i habitur për heqjen e veprës së tij nga hyrja e aeroportit.

“E vërteta është se nuk kam qenë zyrtarisht i informuar nga asnjë institucion, edhe pse si autorë është dashur qe të konsultohem së paku për çështje tekniko-profesionale gjatë zhvendosjes së shtatorës. Shpresoj që së shpejti do të marr ndonjë njoftim zyrtar nga institucioni, i cili ka marrë këtë vendim” u shpreh atëherë skulptori nga Kosova.

Më vonë vepra u degdis larg dhe u vendos në Qafë-Thanë.

LEXO EDHE  BE po shqyrton një model të ri udhëtimi, nuk do të ketë më rëndësi se nga vini

Këtë të shtunë Edi Rama është takuar me Papa Franceskun dhe duket se Ati i Shenjtë e ka bindur kryeministrin të rikthejë shtatoren e Nënë Terezës bashkë me një tempull për të. Të paktën kështu ka njoftuar kreu i qeverisë nga Facebook, që nuk e shpjegoi kurrë se përse i hoqi të dyja përmendoret e Nënë Terezës që ishin në Tiranë.

“…duke përshëndetur gjithashtu bashkëpunimin më të ri mes Selisë së Shenjtë dhe Qeverisë Shqiptare, për krijimin e destinacionit të pelegrinazhit me përmendoren e me tempullin kushtuar Shenjtores Shqiptare, Nënë Tereza, në Tiranë” shkruan Rama, që ka thënë se vetë është katolik, madje është pagëzuar me emrin Paulin.

Dy statujat e Nënë Terezës, përkatësisht vepra e realizuar nga skulptori Thoma Thomai (fitues i çmimit të parë) dhe Luan Mulliqi (fitues i çmimit të dytë) u shpallën fituese nga konkursi i realizuar nga Galeria Kombëtare në vitin 2003./Lapsi.al