Përdorimi i patronazhistëve në zgjedhje/ Gazetari nxjerr jashtë ‘loje’ Ramën, kryeministri nuk di të përgjigjet

Kryeministri Edi Rama dhe gazetari Armand Shkullaku, kanë debatuar në emisionin ‘Të paekspozuarit’ në MCN, ndërsa flitej për përdorimin e patronazhistëve dhe të dhënave perosnale në zgjedhjet e 25 prillit.

Rama deklaroi se ‘database’ e bërë publike në media është maniuluar, çka solli dhe reagimin me ironi të gazetarit Shkullaku i cili theksoi se sipas kryeministrit media ka hetuar për vitet të tëra për 1 milionë qytetarë dhe më pas nxorri 9 mijë patronazhistë.

Reagimi i gazetarit, bëri që Ramës t’i dalë situata nga duart, duke mos vijuar diskutimin, por filloi ta shmangë atë me pretendimin se ajo që kishte parë ai me atë që doli në media nuk janë e njëjta gjë.

LEXO EDHE  Osmani uron 109-vjetorin e Pavarësisë: Kosova, në krah të Shqipërisë

Debati:

Rama: Ne nuk kemi marrë të dhëna nga AKSH-i.

Shkullaku: Kemi shtuar patronazhistët?

Rama: Jo ajo ëhstë manipulim, nuk ka karta identiteti në dtabase-n tonë. Ju duhet të shkonit në organet e hetimit.

Shkullaku: Kemi shkuar, por të hiqni nga puna ju. Dmth ne kmei gjet të gjithë numrat e telefonit, kemi gjet 1 milion qytetarë e kemi gjet 9 mijë patronazhistë. Ku qendorn manipulimi.

Rama: Janë shtuar shumë gjera aty. Ajo nuk ëhstë databasa jonë, ajo ëhstë vjedhur më saktë.

Shkullaku: Është dorëzuar. Po ça kemi shtuar?

Rama: Dorëzoni atë në organet e hetimit. Ne nuk kemi asgjë për të fshehur.