Albert Dumani tregon si janë aktorët turq jashtë ekranit, zbulon prapaskenat e xhirimeve

Foto: Instagram

Drejtori i programacionit të TV Klan, Albert Dumani ka patur fatin t’i takojë nga afër disa prej aktorëve më të njohur turq.

Në një intervistë me Iva Kalemin, Alberti tregoi se kur shkon në sheshxhirime habitet me diçka. Aktorët turq janë aq të talentuar sa nuk i sheh me letra skenaresh nëpër duar, por janë gjithmonë të përgatitur.

“Të jesh në sheshxhirimet e serialeve turke është mrekulli. Për mua është eksperiencë, nder dhe kënaqësi personale të jem aty. Mua më bën përshtypje që kineastët dhe producentët turq kanë një çels suksesi prandaj dhe i pyes si ka mundësi që jeni trend i momentit në botë. Ata punojnë 6 ditë të javës dhe ditën e 7 kur seriali shfaqet në televizion e kanë pushim.

Ata punojnë çdo ditë për episodin që do shfaqet atë javë, pra nuk punojnë në avancë. Hollywood-i bën 23-24 episode, mbaron sezonin dhe pastaj e çon në televizion për ta transmetuar ndërsa turqit janë çdo ditë në tension për të marrë reagimin e publikut. Duan të jenë koherent me publikun prandaj punojnë çdo ditë.

Unë u them jeni heronj. Më bën përshtypje kur shkoj në Stamboll se nuk caktojmë dot një orë xhirimi. Aktorët janë aq të talentuar sa e marrin skenarin në darkë dhe të nesërmen nuk i sheh me skenar në sheshxhirim. Unë habitem kur nuk i shoh me letra duke mësuar skenarin. Janë shumë të thjeshtë, janë me këmbë në tokë, të falenderojnë, të takojnë” -tregoi Albert Dumani.

LEXO EDHE  Çfarë ndjen për Donaldin? Beatrix Ramosaj u jep fund dyshimeve