Rruga që prodhoi me dhjetra meme në rrjet, Lefter Alla ndjehet krenar

Kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla ka reaguar lidhur me pamjet e bëra virale në rrjetet sociale gjatë inagurimit të një rruge të shtruar me fondet e bashkisë dhe të banorëve të cilët kishin bërë të mundur që të hidhej asfalt vetëm në 2 cepe të rrugës sa për të bërë realitet kalimin me më shumë lehtësi nga baltat krahasuar me gjendjen e mëparshme.

Në rrjet kanë shpërthyer me dhjetra meme nisur nga pamja e pazakontë e rrugës, por Alla në reagimin e tij shprehet krenar, ndërsa akuzon ata që tallen se nuk e njohin realitetin e fshatit.

“Në përgjigje të atyre që jetojnë në Instagram

Nga pasditja e djeshme (e enjte, 17 nëntor), kam ndjekur me shumë kureshtje reagimet pafund që mbushën rrjetet sociale rreth një postimi në faqen time për bashkëpunimin me banorë të lagjes Zogu në Dragu për të realizuar një rrugë modeste e të paprekur asnjëherë më parë.

Që në krye të herës e them hapur se njerëzit duhet të zbresin në realitet, me këmbë në tokë, të njohin vendin ku jetojnë, mundësitë dhe pamundësitë e tij, të të afërmve të tyre e të mos fshihen në prapaskenën e telefonëve celularë që mbajnë në duar. Duam apo s’duam, pa përjashtuar edhe veten time nga përgjegjësia që kam e mund të kem pasur ndër vite, Shqipëria jonë është kjo, me qytete që lënë për të dëshiruar, me fshatra të harruar, me rrugë të pashtruara, me probleme pafund në shëndetësi, arsim, kulturë e kudo tjetër.

LEXO EDHE  Ina Zhupa: Të ndalohen me ligj filmat glorifikues për diktaturën

Po, zotërinj, po! Unë bashkëpunova me banorët e Zogës në Dragu për ta shtruar atë rrugë, qoftë edhe për aq sa u bë. E kam bërë edhe më përpara të njëjtën gjë me rrugët në Lepurakë, Dushaj, Lladomericë, Kodër e Danit , Boçevë, Sopot etj., diku me asfalt e diku tjetër me çakull.

Më janë dashur vetëm dy fadroma të Bashkisë Bulqizë së trashëguar si mos më keq nga 18 vitet e drejtuesve pararendës, që në dy vite të hap të gjitha rrugët e të gjitha fshatrave në të gjitha njësitë administrative, në Martanesh, Fushë-Bulqizë, Zerqan, Shupenzë, Gjoricë, Ostren e Trebisht. Me vetëm dy fadroma u tregova banorëve anekënd Bulqizës, edhe në fshatrat më të thellë, se janë pjesë e kësaj Bashkie, se ekziston një pushtet vendor drejtuesit e së cilit nuk shkojnë atje vetëm në fushata elektorale dhe u ringjalla besimin për të shpresuar tek shteti, të cilin nuk e njihnin”, shkruan ndër të tjera Alla.