“Pati tentativa për intimidim”/ Belind Këlliçi zbulon detaje nga mbledhja e Bashës me kryetarët e degëve

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku foli për ngjarjet e fundit në Partinë Demokratike.

Këlliçi dha disa detaje nga mbledhje e djeshme e Lulzim Bashës me kryetarët e degëve, duke shpjeguar se Basha nuk ka patur mbështetje masive prej tyre.

“Në lidhje me mbledhjen e djeshme, nga 71 kryetarë, dje kanë qenë vetëm 51. Njëzetë kryetarë e kanë bojkotuar, tetë e kanë kundërshtuar hapur, nëntë prej tyre kanë qenë pro tij dhe pjesa tjetër ka heshtur”, deklaroi Këlliçi.

Më tej, deputeti foli për Kuvendin e thirru nga delegatët dhe Berisha, duke e konsideruar “Kuvend të mrekullueshëm dhe transparent”.

“Ka patur tentativë për të intimiduar pjesëmarrësit në takim, por disa kryetarë degësh nuk e kanë pranuar kongresin e kryesisë, do të marrin pjesë në atë të datës 11 dhjetor.

LEXO EDHE  Djegia e shtëpisë së Klodian Çalamanit/ Halla e Mateos: Nuk e kemi bërë ne, s’i njohim zjarrvënësit

Shumica ditën e djeshme është shprehur dje, në dakordësi për 18, por interesante do të jetë se sa njerëz do të mund të sjellin. Është presion i kotë, deri në ditën e Kuvendit.

Ka 7600 delegatë në PD. Nuk besoj se do të ketë 100% pjesëmarrje, por jam i bindur se kuorumi 50+1 do të jetë.

Në Kuvendin e datës 11 do të shihni Kuvend të mrekullueshëm, transparent, mediat do të jenë të ftuara. Është Kuvendi i parë në 30 vjet që thirret nga delegatët dhe meriton të trajtohet me respektin më të madh”, tha Këlliçi.