“Më lini t’i shoh, ata janë vëllezërit e mi”, tragjedi në Mesdhe mbytet varka me 100 persona

Dhjetë emigrantë janë gjetur të vdekur në një varkë druri të mbipopulluar duke u përpjekur të kalonin Mesdheun. Varka e shkatërruar, e cila ishte e mbushur me rreth 100 refugjatë, u gjet nga ekipi i Mjekëve pa Kufij (MSF), duke u larguar 30 milje detare nga brigjet e Libisë, ku u nis. Dhjetra të mbijetuar u shpëtuan nga ekipi i MSF dhe tani janë në anijen e shpëtimit Geo Barents.

Ata në bord zbuluan se kishte një erë të fortë karburanti në varkë dhe viktimat kishin kaluar më shumë se 13 orë të ngjeshur në kuvertën e poshtme. Deri më tani këtë vit, rreth 1,225 emigrantë kanë vdekur ose janë zhdukur gjatë përpjekjes për të bërë kalimin e rrezikshëm për në Evropë përmes Mesdheut. Caroline Willemen, koordinatore e projektit në Geo Barents, e përshkroi Mesdheun si “rrugën më vdekjeprurëse të migrimit”.

LEXO EDHE  BE konkuron Kinën me 30 miliardë euro në Ballkan, investimet që përfiton Shqipëria

Sipas MSF , Geo Barents u lajmërua për një varkë që po zhytej në ujë, por nuk mundi të mbërrinte në kohë për të shmangur tragjedinë. Abdoulaye, i cili ishte një nga të mbijetuarit e fundit që la varkën, u tha shpëtimtarëve se mezi kishte kohë të kuptonte se çfarë kishte ndodhur.

Më lër të shoh trupat e tyre. Këta janë vëllezërit e mi, ne vijmë nga i njëjti vend, kemi kaluar nëpër Libi së bashku. Më duhet t’u them familjeve të tyre se ata kanë vdekur. Ju lutem më lejoni t’i shoh ato.

Në më pak se 24 orë, ekipi i MSF-së shpëtoi tre varka të ndryshme në ujërat ndërkombëtare pranë Maltës dhe Libisë, duke sjellë gjithsej 186 njerëz të sigurtë në bordin e Geo Barents.