Ndahet nga jeta shkrimtari dhe dramaturgu i njohur shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare shkrimtari dhe dramaturgu i njohur shqiptar Fadil Kraja.

Në homazhet e mbajtura në teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës ishin të pranishëm familjarë dhe miq të Krajës, por edhe artistë të njohur.

Kontributi i Fadil Krajës është i çmuar, teksa ka shkruar mbi 50 drama dhe komedi të suksesshme te shfaqura në të gjithë teatrot profesioniste të Shqipërisë, si dhe në Kosovë, Mal i Zi, Maqedoni dhe në diasporë.

LEXO EDHE  Berisha: Kim bën zëdhënësen e Bashës, sillet si sekretare e PS

Nga ana tjetër, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, e ka dekoruar shkrimtarin dhe dramaturgun Fadil Kraja me “Urdhrin e Kalorësit të Flamurit.”

Ndarja nga jeta e regjisorit Fadil Kraja, Basha ngushëllon familjarët: Ditë e trishtë për artin - Shqiptarja.com