Vranësira dhe reshje shiu pasdite, parashikimi i motit për ditën e sotme

Meterologët parashikojnë se si pasojë e masave ajrore të paqëndrueshme që vijnë nga rajoni Mesdheut, vendi ynë do të përfshihet nga vranësira të dendura duke filluar nga orët e para të ditës.

Parashikohet që pas mesditës dhe kryesisht pasditja të sjellë zhvillim të vranësirave duke gjeneruar reshje shiu fillimisht në zonat bregdetare dhe gradualisht momente me shira afatshkurtër do ketë edhe në pjesën tjetër të vendit.

LEXO EDHE  Aksidenti me 3 të plagosur në Valbonë, policia jep detaje

Orët e natës sjellin largim të vranësirave dhe përmirësim të kushteve atmosferike.

Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në mëngjes por rënie me 1-2°C sjellin orët e mesditës duke u luhatur nga 4°C deri në 22 °C.

Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi mbi 45 km/h kryesisht nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë.