Kimmich nuk vaksinohet dhe bëhet çështje, ndërhyn Ministri i Brendshëm në Gjermani

Jochua Kimmich po bën zhurmë të madhe në shtypin gjerman dhe tashmë kjo çështje ka tejkaluar edhe Gjermaninë dhe përhapet me shpejtësi kudo.

Mbrojtësi i Bayern Munchen, një ndër më shembullorët për profesionalizmin e tij nuk pranon të bëjë vaksinën kundër covid-19 dhe këtu kanë nisur dhe polemikat.

Ndërkohë që shumë specalistë të Shëndetësisë dhe zyrtarë të shtetit janë habitur nga shembulli që po jep lojtari, sot ka ndërhyrë edhe Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer i cili kërkon që Kimmich të reflektojë sa më parë.

LEXO EDHE  VIDEO/ Vrioni shënon sërish për Tirol, gol në stilin e Jorginho-s

“Reflekto dhe mendohe përsëri vaksinohu. Ju jeni një shembull për të gjithë, nëse do të vaksinoheni, edhe të tjerët do të thonë ‘do ta bëj edhe unë”, deklaroi ministri gjerman, Seehofer.

Ndërkohë edhe pse Kimmich vijon të bëj rezistencë ndaj vaksinimit, në Bundesliga, sipas raportimeve zyrtare, 96% e lojtarëve janë vaksinuar dhe vetëm 6% ende hezitojnë ta bëjnë.