Takimi me delegacionin amerikan/ Basha: Çfarë u diskutua

Foto - PD

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur sërish për takimin që pati një ditë më parë me një delegacion nga Senati amerikan.

Në një reagim në Twitter, ai shkruan:

“Kënaqësi të mirëprisja delegacionin e Kongresit amerikan dhe ambasadoren Yuri Kim dhe t’u shprehja mirënjohjen time dhe të PD për mbështetjen e jashtëzakonshme që SHBA i kanë dhënë Kombit shqiptar. Ndava me ta shqetësimin tonë për situatën në Shqipëri, nivelin e lartë të korrupsionit, masakrën zgjedhore dhe lidhjet e politikës me krimin. Diskutuam edhe për situatën në Kosovë dhe rajon. Mbyllja sa më e shpejtë e bisedimeve Kosovë-Serbi me njohjen reciproke, do t’i shërbente paqes dhe stabilitetit në rajon, që sot mbetet i brishtë. Ritheksova se për mua dhe PD, SHBA janë partneri ynë strategjik dhe bashkëpunimi sa më i ngushtë ekonomik, politik dhe në fushën e sigurisë është prioritet kryesor i yni”.

LEXO EDHE  1796 testime/ Një humbje jete dhe 328 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri