Komisioni Bechetti/ Salianji: Rama s’ka ku shkon, do e ngrejë, i kanë ndarë lekët të dy

Analisti Andi Bushati tha në Open se Edi Rama e trajton Kuvendin si pronën e vet dhe nuk i bën përshtypje se kush del e kush futet në atë sallë. Bushati tha se Rama nuk të jep asgjë nga ato që t’i mund të kërkosh, duk ee lidhur këtë me mosngritjen e komisioneve hetimore të kërkuar nga opozita.
Ky debati erdhi pikërisht pas kërkesës së opozitës për ngritjen e komisionit hetimor për çështjen Berchetti. Nuk ishte i këtij mendimi deputeti Ervin Salianji, i cili tha se kjo nuk është e vërtetë dhe se Rama nuk do t’ia dal dot, pasi opozita do të bëjë gjithçka për të ngritur komisionin.

LEXO EDHE  Manjani ironizon Bashën: Mirë që të vodhi Rama, se me këto hajvanllëqe që ke nxjerrë je një Enveruc

Salianji: Rama mashtronte sot për këtë çështje. Komisionin do e japi si çeço. Do kalojë, do diskutohet. Sot e dha një komision hetimor, e shtyu një tjetër.

Bushati: Jam dakord që duhet transparencë, por problemi është se Rama nuk t’i jep komisionet. Opozita nuk do fitojë. Jemi një shtet që e ka kapur një njeri i vetëm.

Salianji: Unë mendojë që kjo shoqëri ka forcën që ta shkatërrojë këtë ndërthurje intereshash, këtë kapje të shtetit.

Hila: pse se ngre komisionin, i ka ndarë lekët me Bechettin?

Salianji: Popatjetër që i ka ndarë. Çdo të thotë kofidencialitet? Kjo çështje është e hapur. Nëse nuk pranon komisionin, do e çojmë në Kushtetuese.