Shkarkohet nga detyra drejtoresha e Arkivit të Filmit

Së fundmi është bërë publike një shkresë në të cilën mësohet se Ministria e Kulturës, Elva Margariti ka shkarkuar nga detyra drejtoreshën e Arkivit Qendëror shteteror te filmit, Iris Elezi.

Sipas kësaj shkrese që mban datën 6 të këtij muaji, urdheri për vendimin e shkarkimit mban firmën e ministres së kulturës, pasi Arkivi Qendror shteteror i filmit është në varësi të këtij institucioni.

LEXO EDHE  "Më mirë në burg se në shtëpi me gruan", shqiptari habit policinë me zgjedhjen

Ndërkohë lidhur me këtë lajm nuk ka patur ende një reagim nga asnjëra prej prej palëve dhe as një njoftim zyrtar nga ana e ministrisë. Iris Elezi u emërua drejtoreshë në Arkivin e Filmit në vitin 2017. Ende nuk dihet se kush do të jetë pasuesi i saj në post.

Shkresa zyrtare: